13. června 2018 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vodáci nesmí na Teplou Vltavu, zvedla se o 1,5 metru. Zbylé jihočeské řeky se vracejí do normálu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

KLATOVY Kvůli silným dešťům nesmí turisté od středečního rána splouvat šumavský úsek Teplé Vltavy. U Soumarského Mostu na Prachaticku stoupla hladina řeky za poslední dva dny ve středu nad ránem o 150 centimetrů na dva metry. Od dopoledne už voda klesá, ale hladina u Soumarského mostu se pohybuje stále pod úrovní 180 centimetrů. Krátce po 13:00 přestal platit první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře, kde hladina rovněž v noci na středu prudce stoupla. Podle hydrologů se nedá očekávat, že by někde na jihu Čech v nejbližších hodinách hrozila povodňová aktivita.

Současný stav na Teplé Vltavě je však pro splouvání stále nebezpečný, řekl ČTK Jan Švarc z šumavského národního parku. Domnívá se, že podobná situace bude i ve čtvrtek a v pátek. „Možná, že v sobotu se bude moct zase splouvat. Ale to teprve uvidíme. Až trochu klesne hladina, průvodci budou moct na řeku a zjistí, jestli někde nespadly přes řeku podemleté stromy,“ uvedl.

Nedaleko Soumarského mostu hasiči ve středu ráno evakuovali zaplavený kemp. „Jednalo se o osm lidí a nikdo nebyl zraněn,“ řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Zvýšení hladiny řek způsobila silná bouřka, která zasáhla Šumavu především v první polovině úterní noci. „Například v Bučině u Kvildy spadlo za hodinu 60 milimetrů vody,“ řekl ČTK hydrolog Tomáš Vlasák.

Na dvou místech platí první stupeň povodňového nebezpečí

Zvýšené hladiny řek se po vydatném dešti na jihu Čech vracejí k normálu. Už jen první povodňový stupeň, tedy bdělost, platil časně ráno na dvou místech, a to na řece Otavě v Rejštejně a v Sušici na Klatovsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Otava v Rejštejně na Klatovsku vystoupala krátce na nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení v úterý po 23:00. Již po 20 minutách se ale vrátila hladina řeky z třetího stupně na druhý. V Sušici platil druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost zhruba od půlnoci.

Výstraha před nebezpečím povodní platila pro Klatovsko do středy 01:30, pro Jihočeský kraj platí až do středečních 16:00.

ČTK
  • 1Diskuse
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.