Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vodárny vybízejí restaurace k podávání vody z kohoutku

Česko

  18:17
KLADNO - Středočeské vodárny (SV) chtějí přimět restaurace v regionu, aby zákazníkům podávaly místo balené vody pitnou vodu z kohoutku. Začaly jim distribuovat ručně foukané karafy, v nichž lze vodu servírovat. Zároveň odstartovala inzertní kampaň, která na tuto novinku upozorňuje, řekl dnes novinářům ředitel SV Anatol Pšenička.

"Je to akce dobrovolná, není to tak, že by to někdo předepisoval. Ukáže se, které kavárny a restaurace myslí trochu dopředu. Protože to souvisí s ekologií," poznamenal Pšenička.

Obyčejná voda z kohoutku je podle něj vysoce kvalitní a návrat k pití této vody zažívá velký rozmach. Podniky, s nimiž vodárny uzavřou smlouvu, si nalepí na dveře samolepku s nápisem Čerstvá kohoutková - stačí říct a mohou obdržet i certifikát s aktuálním rozborem vody.

Předpokládá se, že karafy s vodou budou nabízeny zdarma nebo za symbolický poplatek. Skupina Veolia Voda, do níž SV patří, již podobný projekt rozjela v Praze, kde se do něj zapojilo na 35 hotelů a restaurací. V Česku tuto novinku zatím zavedlo 50 až 60 podniků.

Podobná praxe je běžná v zahraničí, kde se podle vodáren neprokázalo, že by tím provozovatelům restaurací klesl zisk. "Jak jsem měla možnost studovat poměrně podrobné materiály v zahraničí, tak se ukázalo, že těm restauracím zisky tolik neklesly. Když člověk neutratí tolik za vodu, tak si dá třeba navíc moučník nebo se podívá na nějaké lepší víno," podotkla mluvčí skupiny Veolia Voda Marcela Dvořáková.

Středočeské vodárny jsou od prosince 2004 provozovatelem vodovodů a kanalizací na území bývalých okresů Mělník, Kladno, části Prahy-východ a Prahy-západ a části okresů Rakovník a Mladá Boleslav.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat