25. srpna 2009 18:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vodárny vybízejí restaurace k podávání vody z kohoutku

Voda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda | foto: Shutterstock

KLADNO Středočeské vodárny (SV) chtějí přimět restaurace v regionu, aby zákazníkům podávaly místo balené vody pitnou vodu z kohoutku. Začaly jim distribuovat ručně foukané karafy, v nichž lze vodu servírovat. Zároveň odstartovala inzertní kampaň, která na tuto novinku upozorňuje, řekl dnes novinářům ředitel SV Anatol Pšenička.

"Je to akce dobrovolná, není to tak, že by to někdo předepisoval. Ukáže se, které kavárny a restaurace myslí trochu dopředu. Protože to souvisí s ekologií," poznamenal Pšenička.

Obyčejná voda z kohoutku je podle něj vysoce kvalitní a návrat k pití této vody zažívá velký rozmach. Podniky, s nimiž vodárny uzavřou smlouvu, si nalepí na dveře samolepku s nápisem Čerstvá kohoutková - stačí říct a mohou obdržet i certifikát s aktuálním rozborem vody.

Předpokládá se, že karafy s vodou budou nabízeny zdarma nebo za symbolický poplatek. Skupina Veolia Voda, do níž SV patří, již podobný projekt rozjela v Praze, kde se do něj zapojilo na 35 hotelů a restaurací. V Česku tuto novinku zatím zavedlo 50 až 60 podniků.

Podobná praxe je běžná v zahraničí, kde se podle vodáren neprokázalo, že by tím provozovatelům restaurací klesl zisk. "Jak jsem měla možnost studovat poměrně podrobné materiály v zahraničí, tak se ukázalo, že těm restauracím zisky tolik neklesly. Když člověk neutratí tolik za vodu, tak si dá třeba navíc moučník nebo se podívá na nějaké lepší víno," podotkla mluvčí skupiny Veolia Voda Marcela Dvořáková.

Středočeské vodárny jsou od prosince 2004 provozovatelem vodovodů a kanalizací na území bývalých okresů Mělník, Kladno, části Prahy-východ a Prahy-západ a části okresů Rakovník a Mladá Boleslav.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz