Vodní úder přišel bez výstrahy

Do některých míst vtrhla voda neskutečně rychle. Nikdo nás nevaroval, stěžovali si někteří lidé

Liberecko se vzpamatovává z ničivého vodního úderu.

Živel útočil na lidi, bral domy, auta i mosty.

CHRASTAVA Most, který spojoval dva břehy Chrastavy, malé obce na Liberecku, prošel nedávno generální opravou. O víkendu přesto dosloužil: smetla jej povodňová vlna. Stejně jako několik dalších domů v okolí rozbouřeného toku Jiřice.

„Zrovna jsme chtěli pověsit na naše webové stránky zprávu, že oprava mostu skončila,“ tvrdí starosta Chrastavy Michael Canov a ukazuje přitom na kus čerstvě natřeného zábradlí, které ještě čouhá z vody. Zničený most je jen zlomkem toho, co o uplynulém víkendu v obci napáchal vodní živel. Během několika málo minut byli lidé v Chrastavě zcela odříznuti od okolního světa. V obci navíc kvůli povodním nefungovala elektřina ani plyn.

„Nic nevíme, máme všichni vybité mobily, nefungují vysílačky,“ popisovali zmatek v sobotu v podvečer zasahující strážníci městské policie.

Stačilo dvacet minut, a obec byla metr a půl pod vodou Voda do obce dorazila krátce po poledni. „Byla to neskutečná rychlost. Během dvaceti minut tu byl metr a půl vody, tohle tady ještě nikdy nebylo,“ líčí Stanislava Holubová, jejíž dům stojí nedaleko říčního koryta - do třetího patra se ale voda naštěstí nedostala.

Vlna zaplavila náměstí, prohnala se i radniční zasedací místností a desítky lidí vyhnala z domovů. „Bylo to dramatické, z domu u řeky vyprošťoval vrtulník paní na poslední chvíli, o pár vteřin později barák spadl,“ dodává žena.

V sobotu navečer začala voda pomalu ustupovat. Lidé, naboso či v gumových sandálech, začali narychlo odnášet věci ze zaplavených příbytků. Městem se totiž šířily poplašné zprávy o prasklých přehradách a nikdo nevěděl, zda se voda ještě nevrátí.

Vyplavení lidé si stěžovali: Nikdo nás nevaroval Stejně rychle jako Chrastavu zaplavila v sobotu voda i další obce a města na Liberecku. Například v Heřmanicích voda rozkrájela asfaltovou cestu, strhala elektrické vedení a několik domů.

V severočeské vesnici Dětřichov zase rozvodněná Oleška ohrožovala lidské životy a bořila domy.

„Přistěhovali jsme se před čtyřmi lety, všechno bylo v domě,“ vypráví zničeně Julius Šikur, zatímco si prohlíží spoušť, kterou napáchala voda. Ve chvíli, kdy přišla vlna, byl dům téměř prázdný: on byl v práci, jeho žena na dovolené. Uvnitř domu tak byla jen kočka a pes. „Naštěstí nám zvířata zachránili sousedé,“ říká Šikur.

Lidé si s prvotní evakuací museli většinou pomoci sami. Tamní hasiči byli mimo provoz. Jejich stanoviště totiž také smetla voda. A trvalo dlouhé hodiny, než se do obce dostala pomoc zvenčí. „Nikdo nás nevaroval,“ stěžují si obyvatelé Dětřichova.

A identická stížnost zní i z dalších zaplavených míst. „Pomoc byla nekoordinovaná, nic jsme nevěděli, nemohli jsme se nikam dovolat,“ zlobí se na úřady žena z Frýdlantu.

***

NIČIVÉ POVODNĚ Porovnání největších záplav v ČR za posledních třináct let: * 5. až 16. července 1997 Nejtragičtější záplavy 20. století nečekaně postihly třetinu země, nejvíce Moravu a východní Čechy. Místy spadlo až přes polovinu ročního úhrnu srážek. Postižené oblasti: 536 měst a obcí v 34 okresech. Počet obětí: 50 lidí; většina z nich utonula. Nejtragičtější následky byly v obci Troubky na Přerovsku -zahynulo 9 lidí, z obce zbyly trosky. Počet evakuovaných: Téměř 80 tisíc lidí (z toho víc než 10 tisíc jich zůstalo bez střechy nad hlavou). Škody: Zhruba 63 miliard korun. * 23. července 1998 Mohutné přívalové deště v noci zaplavily především okres Rychnov nad Kněžnou. Hladina toků stoupla až o tři metry nad normál. Postižené oblasti: Zhruba 100 km2 na východě Čech. Zaplaveny byly tři desítky obcí. Nejpostiženější byl Kounov, v jehož části Hluky voda a tuny kamenů zničily deset domů. Oběti: Šest lidí utonulo; nepřímou obětí byl dobrovolný záchranář, který zahynul při dopravní nehodě. Počet evakuovaných: 800 osob. Škody: Téměř dvě miliardy korun. * 7. až 17. srpna 2002 Jedna z největších přírodních katastrof v historii Česka. Pod vodou byla více než třetina země, trpěly jižní, střední a severní Čechy, voda se nevyhnula ani Moravě. Postižené oblasti: Na 800 obcí, 260 mostů, přes 30 úseků silnic I. třídy a přes 150 komunikací nižších tříd. Nejtragičtěji skončily obce Metly a Zálezlice, které voda téměř celé zničila. Počet obětí: 17 lidí. Počet evakuovaných: 225 tisíc. Škody: 73 miliard korun; nejvíce v Praze (až 27 miliard). * 28. března až 10. dubna 2006 Tající sníh a intenzivní déšť způsobily povodně, nejvíce na řece Dyji, Moravě, Labi a Ohři. Postižené oblasti: Hned deset krajů (Jihočeský, Královéhradecký, Středočeský, Ústecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, a Vysočina) bylo pod vodou. Stav ohrožení byl odvolán až 10. dubna. Počet obětí: Devět lidí, včetně dvou dětí; většina z obětí utonula. Škody: 5,6 miliardy korun. * 24. června až červenec 2009 Od 24. června zvedly intenzivní deště vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy do začátku července zasáhly dalších sedm krajů. Postižené oblasti: Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčín. Počet oběti: 15 lidí; nejvíce obětí -devět - bylo na Novojičínsku. Počet evakuovaných: Několik tisíc lidí, jen hasiči zachránili 226 lidí a evakuovali 1851 osob. Škody: Přes 8,6 miliardy korun.

Bylo to dramatické, z domu u řeky vyprošťoval vrtulník, o pár vteřin později barák spadl.

Autor:
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.