Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ukradená želva, kterou si muž strčil do kapsy, se po měsíci vrátila muzeu

Muž odnesl želvu z kašny v areálu muzea. foto: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Do Vlastivědného muzea v České Lípě se po více než měsíci vrátila ukradená živá želva nádherná. Nyní je v karanténě. Přístup k vodním želvám do bazénku na Rajském dvoře bude nově zamezovat oplocení. Želvu vzala tříčlenná rodina v neděli 6. srpna, muzeum ji na sociálních sítích vyzvalo k vrácení, což se stalo.
  12:01

„Dohodli jsme se, že to nebudeme více komentovat. Byla vrácena, dobře to skončilo,“ řekl ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

Jednu z vodních želv, které už několik let zdobí expozici muzea v České Lípě, si návštěvník odnesl v neděli 6. srpna po jedenácté hodině. Muzeum si krádeže všimlo až na konci prázdnin. Zpětně ji pak dohledalo na kamerovém záznamu. Muzeum uvedlo, že si zvíře muž strčil do kapsy.

Českolipské muzeum má ve svém chovu želvy nádherné nalezené ve volné přírodě, kam je jejich majitelé vypustili nebo jim utekli. Jde o druh ze Severní a Střední Ameriky, jejichž dovoz Evropská unie zakázala v roce 1997 a od roku 2014 jsou i na unijním seznamu invazivních druhů, kdy je mohou mít jejich majitelé jen na dožití, ale nesmí je už ani rozmnožovat.

„U nás nemají přirozené nepřátele,“ uvedl Vitáček. V místech, kde se usadí, mohou ohrozit populace obojživelníků. Ohrožují také ptačí hnízda. Tyto sladkovodní želvy se dožívají až 50 let.

Muzeum je ministerstvem pro životní prostředí schváleným zařízením pro umisťování nalezených a odchycených jedinců invazního živočišného druhu želv nádherných a jejich poddruhů. Aktuálně má muzeum ve svém chovu na dožití 15 želv. Muzeum je využívá i v rámci vzdělávacího programu své ekoporadny Orsej, který je zaměřený na invazivní druhy.

Autoři: ,