Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na povodí se se mnou nebavili, říká starosta ohrožené obce

Česko

  14:34
PERTOLTICE/BŘEZINA - Kvůli oblevě bojují s ledovou vodou a snaží se uhájit své domovy. Škody zatím naštěstí nejsou velké, ale jak Pertolticích na Liberecku, tak v Březině u Tišnova na Brněnsku proklínají vodohospodáře - na bezprostřední ohrožení reagují pomalu, prevenci zanedbávají.

Ucpání koryta na říčce Balince v Balinách na Žďársku . foto: ČTK

Voda na Panenském potoce v Pertolticích pod Ralskem dosáhla třetího povodňového stupně. Na záplavy jsou tady zvyklí. „Vyplavuje nás to každý rok, i dvakrát do roka. Lidi jsou rozhořčení, že to ten potok nestačí pobírat,“ říká starostka Pertoltic Jiřina Kábelová.

Zaplavené sklepy

Podle ní je za neutěšenou situaci z velké části odpovědný státní podnik Povodí Ohře, který dlouhodobě neřeší stav říčky. „Potok je zanesený, ale Povodí Ohře se k tomu staví negativně. I přesto, že stavební povolení na regulaci části potoka je již vydáno, tak to považuje za, řekněme, příliš dlouze návratnou investici.“

ČTĚTE VÍCE:

Hladina Panenského potoka se začala zvedat v pátečních dopoledních hodinách, kolem osmé večer se již začal rozlévat. „Lidi měli zaplavené zahrady, sklepy, tu a tam nějakou garáž,“ říká starostka s tím, že jí místní obyvatelé škody na majetku ani nehlásili. Většina obce je stále zaplavená, voda by měla opadnout během dalších dní.

Pertoltice pod Ralskem

Pertoltice pod Ralskem

Masa ledu měří několik kilometrů

„Pané, počkejte prosím chvilku, on teď nemůže, my ho zastupujem, protože on má hodně práce, pané,“ ozývá se z telefonního sluchátka "werichovský" hlas ve chvíli, kdy se snažíme dovolat panu Metoději Pánkovi. Starosta Březiny u Tišnova, obce ležící na řece Svratka v povodí Moravy měl v posledních hodinách na pilno.

ČTĚTE TAKÉ:

„Odstřelujeme led na řece, dvěma pavoukama se to rozbíjí. Je tu velká masa ledu, je to zastavené od Březiny až po Tišnov,“ říká, když se dostane k telefonu. Nahromaděné ledové kry totiž zablokovaly řeku Svratku v délce několika kilometrů. „V sobotu ve dvě hodiny odpoledne jsem volal krizový štáb a chtěl jsem to řešit. Nikdo se ale se mnou nechtěl bavit a stejné to bylo na povodí Moravy,“ stěžuje si starosta na postup vodohospodářů.

Raději naskládali 750 pytlů s pískem

„Asi o půl deváté večer jsem jel do Tišnova na krizový štáb. Tam jsme se domluvili, že se večer začne s odpalováním. ale pak se dohodli, že to nechají až na ráno,“ říká a dodává, že první odpal proběhl až v neděli o půl deváté. Vody podle něj od soboty ubylo, ale kry zůstávají na místě a neodtávají. „Pokud budou odpaly postupovat takto, tak to bude trvat do pozdních večerních hodin,“ odhaduje postup dalších prací.

Březina u Tišnova

Březina u Tišnova

Na rozdíl od Pertoltic, kde jsou na pravidelnou potopu zvyklí, jde v Březině o mimořádnou událost. Poslední velká voda zde byla v roce 2006. Tentokrát se Svratka zatím z koryta nevylila, ovšem obyvatelé Březiny jsou na případné záplavy připraveni. „My jsme neváhali a v sobotu asi ve čtyři hodiny odpoledne jsme začali pytlovat. Naskládali jsme asi 750 pytlů s pískem,“ uzavírá starosta Pánek s tím, že další vývoj si netroufá předpovídat.

Autor:

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...