Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
2. října 2009 7:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vodrážka chce žalovat stát o miliony za zbytečnou volební kampaň

ODS na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS na tiskové konferenci. | foto: ČTK

PRAHA David Vodrážka, druhý muž ODS, požaduje, aby strana požadovala po státu milionové odškodné za "zrušení" předčasných voleb. Zmařenou volební kampaň občanských demokratů mají něj zaplatit daňoví poplatníci. Předseda ODS, Mirek Topolánek, se od tohoto nápadu ostře distancoval.

Informuje o tom Mladá fronta Dnes s odvoláním na rozhovor, který Vodrážka poskytl rozhlasové stanici Frekvence 1. Ta rozhovor přednostně bude v sobotu v 17:30.

"Zaplatí to všichni občané - stejně jako jakoukoliv jinou arbitráž se státem," řekl podle deníku Vodrážka moderátorovi Frekvence 1.

"Chceme od státu nahradit milionové škody, které nám vznikly kvůli předvolební kampani. Jako první místopředseda nemůžu přijít před

Topolánek nazval Vodrážku nepřímo blbem

"Prostě říkám, že to ODS neudělá! To byste příště mohli citovat blba z Horní Dolní a vydávat jeho slova za názor ODS," reagoval rozlícený Mirek Topolánek.

členy strany, říci, že jsme vyhodili tolik a tolik milionů z okna a že jedeme dál," upřesnil Vodrážka pak pro MfD.

Dodal, že podání žaloby na náhradu škody musí ještě odhlasovat nejvyšší stranické vedení.

Přeseda ODS Mirek Topolánek se ale od Vodrážkova návrhu distancoval. "To neuděláme. ODS se od tohoto návrhu distancuje," sdělil Topolánek. "Prostě říkám, že to ODS neudělá! To byste příště mohli citovat blba z Horní Dolní a vydávat jeho slova za názor ODS," reagoval rozlícený Topolánek podle MfD. 

Škodu ODS, která plánovala za předvolební kampaň utratit asi 200 milionů korun, teprve vyčísluje. "Nebudou to stovky milionů, ale miliony určitě," tvrdil Vodrážka. Ústavní právníci podle MfD považují za sporné, zda vůbec lze zrušení voleb Ústavním soudem napadnout a domáhat se náhrady škody. "Myslím, že šance na úspěch případné žaloby by byla hodně malá," řekl Jan Kysela z pražské právnické fakulty.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek MfD řekl, že žalobu od ODS považuje za "sympatickou". Sociální demokraté se k ní však nepřipojí. "Naši právníci řekli, že bychom neměli s něčím podobným žádnou šanci. Proto o žalobě na stát už neuvažujeme," řekl Paroubek.

Menší strany - zelení a TOP 09, náhradu od státu za zmařené volby také nechtějí.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.