Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vodrážka nezůstal na ocet. Povede zahraniční výbor

Česko

PRAHA Byl druhým mužem strany a kandidátem na post ministra. I vinou špatného projevu ale David Vodrážka prohrál na kongresu ODS s Miroslavou Němcovou. Včera dostal alespoň jakési „odškodné“. Ač se Vodrážka v celostátní politice snažil profilovat coby odborník na životní prostředí a byl i kandidátem na tento post ve vládě, včera se stal předsedou zahraničního výboru sněmovny. Ke svému platu poslance si polepší o pětadvacet tisíc, navíc má možnost využívat služebního auta a kanceláře s aparátem. Ačkoli zrovna o zahraniční politice Vodrážka dříve nemluvil. Místopředseda ODS Marek Benda ani nijak nezastírá skutečný důvod Vodrážkovy nominace. „Nominace jsou politickým rozhodnutím klubu. David odvedl velkou práci jako první místopředseda i lídr pražské kandidátky. Že se mu nepovedl jeden projev na kongresu, tak ho máme zakopat pod zem? To se v ODS nedělá,“ uvedl Benda.

Posty šéfů výborů, komisí a delegací obsadili i další. Jiří Paroubek, který chtěl být šéfem rozpočtového výboru, bude „jen“ jeho místopředsedou.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Vodrážkovým protikandidátem v souboji o post šéfa zahraničního výboru sněmovny byl David Šeich. Brněnský poslanec, který se v minulém volebním období snažil profilovat jako odborník na dopravu. Tedy poté, co ho policie chytila při řízení v opilosti. Pro „větší zásluhy“ ale nakonec Vodrážkovi ustoupil.

Sám Vodrážka včera své jmenování do čela zahraničního výboru nebo své jazykové znalosti nekomentoval. Nebral telefon a nereagoval ani na SMS. „Jaké umí jazyky? My jsme se neptali a nezkoušeli ho. Já to opravdu nevím,“ prohlásil místopředseda poslanců ODS Benda.

Například výbor pro životní prostředí, který by Vodrážkovi na základě předchozího zaměření zřejmě sedl lépe, nebyl k dispozici. Ten si totiž nárokovaly Věci veřejné pro Martina Šťovíčka. Kromě tohoto výboru véčkaři obsadili ještě ústavně-právní výbor a výbor pro sociální politiku, o který měli velký zájem sociální demokraté pro místopředsedu Zdeňka Škromacha. Rozpočtový výbor má ODS, nikoli Paroubek Tři výbory, zemědělský, školský a pro veřejnou správu a regionální rozvoj brala TOP 09. Komunisté dostanou kontrolní výbor pro svého šéfa Vojtěcha Filipa, ostatní posty si mezi sebou rozdělila ODS a ČSSD. Ten zřejmě vůbec nejdůležitější – rozpočtový výbor – pro sebe brali občanští demokraté. Předsedou se nakonec stal Pavel Suchánek. Občanští demokraté si totiž i tímto způsobem chtějí udržovat kontrolu nad děním na ministerstvu financí, které museli přenechat Miroslavu Kalouskovi z TOP 09.

Ostatně důležitosti „rozpočťáku“ si byl vědom i nastupující ministr financí. Lidé z jeho okolí připomínali, jak se z této pozice dají finance řídit. Zvlášť když je člověk obratný, jako to kdysi ukázal právě Kalousek Vladimíru Špidlovi.

I z toho důvodu ale pro ODS nepřipadalo v úvahu přenechat post šéfa rozpočtového výboru ČSSD, tím méně pak jejímu expředsedovi Jiřímu Paroubkovi.

„Věděli jsme, že to je neprůchodné, že nám ho nikdy nezvolí,“ popisoval jeden z významných poslanců ČSSD. Do hospodářského výboru zase Paroubka nechtěl pustit místopředseda ČSSD Milan Urban. Bývalý vládce ČSSD se tak musel spokojit s postem místopředsedy rozpočtového výboru. Socialisté navíc brali ještě výbor pro obranu a bezpečnost pro Františka Bublana a mandátový a imunitní výbor pro Jeronýma Tejce.

***

BOJ O FUNKCE

Předsedové výborů mohou využívat kancelář s aparátem a služební vůz (pokud nevyužijí náhrad za dopravu). Řídí schůze výboru a navrhují zpravodaje. Jejich plat činí 83 tisíc korun, tedy o 25 tisíc víc než řadových poslanců.

DĚLENÍ VE SNĚMOVNĚ

Poslanci už mají předsedy výborů Ti řídí výborové schůze a navrhují zpravodaje k zákonům. * Předsedové výborů za ODS: Pavel Suchánek, rozpočtový výbor Boris Šťastný, zdravotní výbor David Vodrážka, zahraniční výbor Jan Bauer, evropský výbor Miroslava Němcová, organizační výbor. Jako předsedkyně sněmovny ho vede automaticky * Předsedové výborů za TOP 09: Stanislav Polčák, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Anna Putnová, školský výbor Pavol Lukša, zemědělský výbor * Předsedové výborů za VV: Karolína Peake, ústavně-právní výbor Martin Šťovíček, výbor pro životní prostředí Martin Vacek, výbor pro sociální politiku * Předsedové výborů za ČSSD: Milan Urban, hospodářský výbor František Bublan, výbor pro obranu a bezpečnost Jeroným Tejc, mandátový a imunitní výbor Zdeněk Škromach, komise pro práci sněmovny Antonín Seďa, komise pro kontrolu vojenského zpravodajství Martin Pecina, komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky (BIS) Jan Hamáček, delegace do parlamentního shromáždění NATO * Předseda výboru za KSČM: Vojtěch Filip, kontrolní výbor, který bude časem sloučen s petičním

Autor: