Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vodu ohřívá slunce i okolní vzduch

Česko

Jednou z věcí, které v létě lidi zajímají, je teplota vody na koupání. Někteří mají raději chladnější vodu, jiní teplou. Při déletrvající teplotě vody nad 27 stupňů Celsia se v ní mohou výrazněji množit sinice. Voda je pak zdravotně závadná a ke koupání nevhodná. Co vlastně teplotu vody ovlivňuje?

Na teplotu stojaté vody v rybnících a jezerech má vliv zejména styk s okolním vzduchem a sluneční záření. Teplota vody se přizpůsobuje teplotě vzduchu a přes den se ohřívá slunečním zářením do hloubky několika decimetrů. Záleží ale na průzračnosti: čistá voda se prohřeje do větší hloubky, v kalné či tmavé (například v rašelinových jezírcích) se nejsilněji zahřívá tenká vrstva u hladiny a již v několika desítkách centimetrů může být voda dost studená.

Určitě jste si všimli, že když za teplého počasí vstupujete do vody, připadá vám studenější než vzduch, ale když vyjdete z vody ven, připadá vám vzduch ještě chladnější než voda. To je proto, že povrch mokrého těla se ochlazuje odpařováním a po vylezení z vody pociťuje člověk takzvanou vlhkou teplotu, která je nižší než teplota vzduchu a která se měří i na meteorologických stanicích a využívá se k měření vlhkosti. Rozdíl teploty a vlhké teploty je tím větší, čím nižší je vlhkost vzduchu.

Kromě slunečního záření se voda ohřívá i teplým vzduchem, avšak ne až na teplotu vzduchu, ale jen ke zmíněné vlhké teplotě. Když je při suchém vzduchu voda teplá a nesvítí slunce, pak se voda odpařováním naopak ochlazuje.

Voda má značnou tepelnou kapacitu, takže se její teplota přes den příliš nemění. Jen při zcela klidném počasí se několik centimetrů u povrchu přes den ohřeje o víc než několik stupňů. Tato tenká vrstvička teplé vody se pak snadno rozruší větrem, ale i pohybem například lodi, člunu nebo plavce, proto na vodních plochách s teplou povrchovou vrstvou vody lze narazit na chladnější místa.

Teplota stojaté vody může záviset na celkové hloubce. V hlubokých jezerech občasný vítr promíchá povrchovou vodu se studenou vodou z hlubin, zatímco mělké rybníky se snadno prohřejí až na dno. Nejchladnější potoky jsou v roklích Ještě více vlivů se uplatňuje u proudící vody. Prameny bývají studené, protože jsou ovlivněny teplotou půdy v hloubce. Je-li vodní tok zastíněn například hlubokou roklí nebo porostem a částečně chráněn před teplým vzduchem, může být voda v takovém potoku či řece i přes léto dost studená, jako například v Kamenici v Hřensku. Teče-li voda otevřenou nezalesněnou krajinou, může se její teplota blížit teplotě stojatých vod. V zahraničí může být hodně studená voda v tocích z ledovců.

Významný vliv na teplotu vody mají přehrady. Do přehradní nádrže přitéká teplá voda a zůstává u hladiny, zatímco z přehrady se spodem vypouští studená voda, která tam je už od jara. Teplota takové vody závisí na tom, jaké bylo jaro a jak rychle se obměňuje voda v přehradě. Proto je i v létě studená například Vltava v Solenici, Kamýku a Štěchovicích nebo Želivka v Souticích.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Prodej RD Česká Skalice
Prodej RD Česká Skalice

Pospíšilova, Česká Skalice - Malá Skalice, okres Náchod
3 600 000 Kč