Katafalk také pokryli černým suknem. Odpoledne na Hradčany dorazí kladrubští vraníci, kteří ve středu potáhnou exprezidentovu rakev.
"Všichni se snaží o to, aby průvod dopadl co nejlépe. Aby to byla opravdu co nejpietnější vzpomínka na pana prezidenta Havla," řekl plukovník Michael Burian z Vojenského historického ústavu (VHÚ), který na přípravu kanónu dohlíží. "Je to po několika desítkách let první státní pohřeb této velikosti a všichni ti, kteří se na něm podílejí, něco takového dělají poprvé v životě," připomněl Burian.
ČTĚTE TAKÉ: |
Organizátoři smutečního průvodu se při jeho přípravě inspirovali tradicí první republiky. Vycházeli tedy z pohřbu prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Proto bylo rozhodnuto, že bude Havlova rakev vezena na stejné houfnici, na níž byly v roce 1937 přepraveny ostatky TGM.
Houfnice byla do kasáren Hradní stráže převezena v pondělí odpoledne z Vojenského technické muzea v Lešanech, kde byla doposud vystavena. Od té doby na ní pracují experti, kteří se jí snaží uvést do co nejlepšího stavu. V pondělí se na ní činili restaurátoři VHÚ. "Sundávala se kola, promazávala se veškerá ložiska, všechny čepy, aby kanón byl opravdu připravený splnit svoji čestnou úlohu," popsal Burian. Dnes pak šičky ušily černou látku, kterou byl následně katafalk kolem dokola lemován.
Lafetu potáhne šest vraníků
Podle ředitele VHÚ Aleše Knížka je dělo, které pamatuje pohřeb prezidenta Masaryka, v dobrém technickém stavu. Mimo jiné i proto, že bylo před deseti lety restaurováno. Po skončení smutečního ceremoniálu bude houfnice opět odvezena do Lešan. Stane se tak ještě tento týden, dodal Knížek.
Lafetu potáhne šest kladrubských vraníků. Koně vedení hřebčína vybralo klidné, zvyklé jezdit ve spřežení. Zvířata do Prahy z hřebčína převezou kamiony dnes odpoledne. Koně budou ovládat tři uniformovaní jezdci, kteří pojedou vedle ní. Další tři zaměstnanci hřebčína půjdou vedle koní, řekl ředitel hřebčína Jan Höck.
Rakev taženou šesticí koní budou na cestě doprovázet stovky vojáků. Někteří z nich ponesou historické prapory spojené s československými legiemi za první světové války. Protože jsou vzácné, rozkaz k jejich užití při přehlídce může vydat jedině prezident Václav Klaus. "Prapory jsou ve sbírkách VHÚ. Nákladně a náročně se restaurují. Proto se také používají pouze ve výjimečných případech," vysvětlil Knížek. Prapory tak vojáci nosí například na výročí vzniku samostatného Československa 28. října.
Život Václava Havla v přehledné infografice |