Voják Michal Stránský a jeho kolega sloužící v české vojenské misi v Afghánistánu si osvojili dva toulavé psy. Hned od začátku dělali vše pro to, aby si je mohli vzít domů. Nejde o nic neobvyklého, třeba už před rokem přiletělo takhle do Česka pět psů.
V únoru Šejtána a Kuli posádkový veterinář očkoval proti vzteklině, po třech měsících jim odebral vzorky a odeslal na kontrolu. Státní veterinární ústav v Praze zjistil, že vše je v pořádku. V té chvíli zbývalo podle legislativy už jen počkat tři měsíce do začátku srpna. Všechno vycházelo tak, aby si vojáci odvezli psy na začátku srpna domů. Povolení udělil i generální štáb.
Při sepisování harmonogramu odletu vojáků ale velitel zjistil, že zvířata budou muset letět už 17. července. "Chybělo tedy čtrnáct dnů," říká ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Marlene Hodek. V kauze se angažuje na přání majitelů. Psi tak přiletěli do České republiky už v červenci. Tedy o 14 dní dříve, čímž došlo k porušení pravidel o dovozu zvířat do země EU.
Karanténu armáda neměla. Psi museli do sprchy
Po příletu na kbelské letiště kontroloval psy armádní veterinář Dušan Lukeš. "Prý nesouhlasila dokumentace a psi neměli identifikační čip. Na jeho čipové čtečce ale svítil nápis ,vybité baterie‘," vzpomíná Martin Stránský, který se měl o psy postarat, než se z mise vrátí jeho bratr Michal.
Lukeš mu přikázal, ať svým autem odveze Šejtána i Kuli do armádního veterinárního ústavu v pražské Ruzyni. "Řekli nám, že psi musí do karantény. Žádnou tam ale neměli, a tak je zavřeli do sprchy," přibližuje Stránský. Psy i s přítelkyní navštěvoval. Po čtyřech dnech se zničehonic dozvěděl, že byli utraceni.
14 dní
"Pravidla pro dovoz zvířat do zemí EU jsou velmi přísná," říká náčelník vojenské veteriny Michal Slavíček. "Vyšetření vztekliny nebylo starší tří měsíců," dodává.
Ochránci nesouhlasí. "Podle našich právníků měli psi prostě zůstat dva týdny v karanténě, aby doběhla lhůta," reaguje Eva Marlene Hodek.
Armáda utracení psů hájí i tím, že v cestovním pasu jednoho ze zvířat bylo škrtáno. "Obdrželi jsme prostě pas po někom jiném. Zvířecí pasy jsou pro to uzpůsobeny," nechápe argumenty vojáků bratr majitele Martin Stránský.
O utracení zvířat armáda majitele neinformovala
O utracení zvířat se dozvěděl až zpětně: od nadřízeného armádního veterináře Dušana Lukeše, který psy na letišti přebíral. "Vzpomněl jsem si na slib, který nám doktor dal. Že nás bude informovat, až se dozví něco nového," zlobí se Martin Stránský.
A proč armáda neřekla majiteli či jeho zástupcům v Česku, že obě zvířata utratí? "K dispozici jsme měli jen poštovní adresy majitelů uvedené v pasech zvířat. Nebylo dostupné ani telefonické, ani e-mailové spojení," vysvětluje náčelník vojenské veteriny Michal Slavíček.
Co vyšetří inspekce?
To však Martin Stránský i Nadace na ochranu zvířat označují za lež. "Veterinář Lukeš nám zatajil vše, co se dalo. Hned po odebrání psů mu volal jak brácha, tak veterinář z Afghánistánu, který tam oba psy ošetřoval," usvědčuje Stránský armádu ze lhaní.
Přímo v Lógaru už začala věc vyšetřovat Inspekce ministerstva obrany, stížnosti v Česku podal Stránský společně s Nadací na ochranu zvířat.