Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojáci jsou obézní, 1500 jich nezvládlo tělocvik

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

RAKOVNÍK/PRAHA Neprodloužení kontraktu a vyhazov. Až takového konce se může obávat 1500 vojáků a vojákyň v českých a moravských posádkách. Během loňského přezkoušení z tělesné přípravy nesplnili stanovené normy. Armáda výsledky zveřejnila až nyní.

Ve srovnání s údaji z roku 2010 jde o masivní nárůst. Tehdy neuspělo jen 640 lidí. Ale vedení vojska je zatím v klidu. Radikální zhoršení prý způsobilo především zpřísnění testů. Jejich náročnost je odstupňovaná podle věku. Aby například 35letý muž uspěl v běhu, musí za 12 minut urazit nejméně dva a půl kilometru.

ČTĚTE TAKÉ:

Po vyhodnocení se řada vojáků ocitla v nejistotě. Vloni v srpnu totiž velitelství společných sil rozeslalo návod, jak trestat. „Vojákovi lze uložit písemnou důtku či snížení platu až o 15% na dobu šesti měsíců,“ píše se v materiálu, jehož kopii mají LN k dispozici.

Bez příspěvku na bydlení

Jedním z takto postižených je i četař Pavel Š. z ženijního praporu v Rakovníku. Ten vyvázl s důtkou. Jenže v roce 2012 nejde pouze o záznam, který by mohl zkomplikovat profesní růst. Čistý kázeňský rejstřík je letos hlavním vodítkem pro vyplácení několikatisícové kompenzace nově zdaněného měsíčního příspěvku na bydlení.

Rakovnický četař proto sepsal odvolání proti rozhodnutí svého velitele. Možná právě tenhle případ nyní přiměl generální štáb, aby do jednotlivých posádek odeslal další doporučení. „Aby velitelé nepřistupovali hned k tvrdým opatřením, ale prioritně volili motivační přístup a zintenzivnění přípravy u nevyhovujících vojáků,“ popisuje jeho znění Jan Šulc z vedení armády.

INFOGRAFIKA:

Jinými slovy - velitelé by už neměli nesplnění tělovýchovy vést jako kázeňský přestupek a jejich podřízení se nemusí bát, že by letos nedosáhli na pravidelný měsíční bonus. Jestli je ale takové řešení správné, si není jisto ani ministerstvo obrany. „Tělovýchova je věcí náčelníka generálního štábu,“ zní jediná reakce Michaela Hrbaty, náměstka ministra pro personální věci.

Patnáct stovek neúspěšných vojáků tak teď pod vedením trenéra intenzivně cvičí. A až jako krajní řešení jim mohou velitelé snížit kázeňské ohodnocení nebo neprodloužit kontrakt s armádou.

Zdravotních potíží má vojsko víc

Aktuální výsledky dokreslují fyzickou kondici českého vojska na začátku 21. století. Kromě toho, že 1500 lidí z 21tisícového sboru nesplňuje pohybovou zdatnost, jednu ze základních podmínek vojenské služby, klopýtají zdravotní ukazatele i jinde.

Polovina armády trpí nadváhou, každého sedmého vojáka pak sužuje obezita, kterou je třeba léčit. Kromě toho, že náčelník generálního štábu Vlastimil Picek zpřísnil normy tělesné přípravy, nakoupily se i léky za necelý milion korun. Ty jsou distribuovány mezi vojáky a jejich úspěšnost zatím nebyla vyhodnocena. Až poté se ukáže, co s obezitou v armádě dělat dál.

VÍCE O PROBLÉMECH S OBEZITOU:

Kondici vojáků v posádkách a zahraničních misích narušuje i jiný nešvar – tabák. Vedení na konci roku 2011 rozjelo program Stop kouření. I v tomto případě mají zabrat léky a přístroje za 1,2 milionu korun.

Vojáci, kteří o léčbu hrazenou zaměstnavatelem projevili zájem, jsou nyní pod pravidelnou kontrolou lékařů. „Terapeutický postup zahrnuje pohybovou aktivitu sledovanou v rámci služební tělovýchovy a psychoterapii,“ vysvětluje Jana Růžičková z generálního štábu.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.