Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojáci jsou obézní, 1500 jich nezvládlo tělocvik

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

RAKOVNÍK/PRAHA Neprodloužení kontraktu a vyhazov. Až takového konce se může obávat 1500 vojáků a vojákyň v českých a moravských posádkách. Během loňského přezkoušení z tělesné přípravy nesplnili stanovené normy. Armáda výsledky zveřejnila až nyní.

Ve srovnání s údaji z roku 2010 jde o masivní nárůst. Tehdy neuspělo jen 640 lidí. Ale vedení vojska je zatím v klidu. Radikální zhoršení prý způsobilo především zpřísnění testů. Jejich náročnost je odstupňovaná podle věku. Aby například 35letý muž uspěl v běhu, musí za 12 minut urazit nejméně dva a půl kilometru.

ČTĚTE TAKÉ:

Po vyhodnocení se řada vojáků ocitla v nejistotě. Vloni v srpnu totiž velitelství společných sil rozeslalo návod, jak trestat. „Vojákovi lze uložit písemnou důtku či snížení platu až o 15% na dobu šesti měsíců,“ píše se v materiálu, jehož kopii mají LN k dispozici.

Bez příspěvku na bydlení

Jedním z takto postižených je i četař Pavel Š. z ženijního praporu v Rakovníku. Ten vyvázl s důtkou. Jenže v roce 2012 nejde pouze o záznam, který by mohl zkomplikovat profesní růst. Čistý kázeňský rejstřík je letos hlavním vodítkem pro vyplácení několikatisícové kompenzace nově zdaněného měsíčního příspěvku na bydlení.

Rakovnický četař proto sepsal odvolání proti rozhodnutí svého velitele. Možná právě tenhle případ nyní přiměl generální štáb, aby do jednotlivých posádek odeslal další doporučení. „Aby velitelé nepřistupovali hned k tvrdým opatřením, ale prioritně volili motivační přístup a zintenzivnění přípravy u nevyhovujících vojáků,“ popisuje jeho znění Jan Šulc z vedení armády.

INFOGRAFIKA:

Jinými slovy - velitelé by už neměli nesplnění tělovýchovy vést jako kázeňský přestupek a jejich podřízení se nemusí bát, že by letos nedosáhli na pravidelný měsíční bonus. Jestli je ale takové řešení správné, si není jisto ani ministerstvo obrany. „Tělovýchova je věcí náčelníka generálního štábu,“ zní jediná reakce Michaela Hrbaty, náměstka ministra pro personální věci.

Patnáct stovek neúspěšných vojáků tak teď pod vedením trenéra intenzivně cvičí. A až jako krajní řešení jim mohou velitelé snížit kázeňské ohodnocení nebo neprodloužit kontrakt s armádou.

Zdravotních potíží má vojsko víc

Aktuální výsledky dokreslují fyzickou kondici českého vojska na začátku 21. století. Kromě toho, že 1500 lidí z 21tisícového sboru nesplňuje pohybovou zdatnost, jednu ze základních podmínek vojenské služby, klopýtají zdravotní ukazatele i jinde.

Polovina armády trpí nadváhou, každého sedmého vojáka pak sužuje obezita, kterou je třeba léčit. Kromě toho, že náčelník generálního štábu Vlastimil Picek zpřísnil normy tělesné přípravy, nakoupily se i léky za necelý milion korun. Ty jsou distribuovány mezi vojáky a jejich úspěšnost zatím nebyla vyhodnocena. Až poté se ukáže, co s obezitou v armádě dělat dál.

VÍCE O PROBLÉMECH S OBEZITOU:

Kondici vojáků v posádkách a zahraničních misích narušuje i jiný nešvar – tabák. Vedení na konci roku 2011 rozjelo program Stop kouření. I v tomto případě mají zabrat léky a přístroje za 1,2 milionu korun.

Vojáci, kteří o léčbu hrazenou zaměstnavatelem projevili zájem, jsou nyní pod pravidelnou kontrolou lékařů. „Terapeutický postup zahrnuje pohybovou aktivitu sledovanou v rámci služební tělovýchovy a psychoterapii,“ vysvětluje Jana Růžičková z generálního štábu.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!