Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko kvůli migrační krizi vyšle do Polska 150 vojáků, akce bude stát 80 milionů

Česko

  15:51
Česko pošle na pomoc Polsku kvůli migrační krizi na hranicích s Běloruskem až 150 vojáků na 180 dnů, většinu by měli tvořit ženijní specialisté. Vojáci by mohli odjet v týdnu před Vánoci, očekává ministr obrany Lubomír Metnar. Kabinet v demisi návrh schválil odpoledne, poté musí mandát schválit poslanci i senátoři.

„Nebudeme bránit jen polské, ale schengenské hranice,“ řekl po mimořádném jednání vlády k vyslání vojáků na polsko-běloruské hranice ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Podporu plánu vyjádřili politici nastupující koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými.

Náklady na misi byly odhadnuty na 86 milionů korun. Ministr obrany Lubomír Metnar očekává, že Parlament misi do Polska schválí do konce příštího týdne. V dalším týdnu by první vojáci mohli vyjet.

Část vojáků na místo působení pojede po vlastní ose, část po železnici, zejména kvůli těžké ženijní technice. Působiště se ještě upřesňuje. Vyjet by měli ženisté z Bechyně, vojáci z 53. pluku elektronického boje, 102. průzkumného praporu a 533. praporu bezpilotních systémů.

Situace na polsko-běloruské hranici, kterou se snaží překročit tisíce migrantů

Polsko čelí migračnímu tlaku na hranicích s Běloruskem od jara, krize se ale vystupňovala na podzim. Varšava, pobaltské země a další unijní státy obviňují režim autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země a pak je posílá k hranicím bloku. Minsk se tak podle nich mstí za sankce, které EU na režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana to popírá.

Podobně návrh na vyslání ve vládním materiálu zdůvodňuje i česká vláda. Kulhánek ve středu po jednání vlády uvedl, že Lukašenkův režim v Bělorusku cynicky zneužívá migranty. Běloruské politické vedení se podle něj snaží organizací migrace narušit jednotu EU. 

Česká jednotka by měla mít v Polsku za úkol podporovat polské síly, monitorovat hranici a zajistit ženijní práce na hranici. Vojáci by tak mohli stavět nebo opravovat hraniční bariéry nebo budovat komunikace. „Čeští vojáci nebudou plnit úkoly bezprostředně související se zadržováním migrantů a další manipulací s nimi,“ řekl Metnar.

Polská pohraniční stráž od začátku roku eviduje asi 40 tisíc pokusů o nelegální překročení polsko-běloruské hranice, uvádí návrh na vyslání vojáků předložený ve středu vládě. Na pomoc pohraniční stráže a policii na 400 kilometrů dlouhou hranici polská vláda poslala asi 15 tisíc vojáků.

„Pokusy o její nelegální překročení často probíhají za přímé účasti běloruských silových složek, což situaci dále eskaluje. Migrantům mimo jiné poskytují vybavení k poškození a překonání plotu či je na polské území přímo silou vytlačují,“ píše se v dokumentu.

Pomoc Polsku Česko nabídlo opakovaně, naposledy tak dopisem učinil prezident Miloš Zeman. V reakci na něj Polsko pomoc odsouhlasilo. Do Polska už přijelo 155 britských a 150 estonských vojáků. Od prosince do dubna mají plnit ženijní a průzkumné úkoly.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK S AJ - ABSOLVENT (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat