Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vojáci se bojí civilu, tak si založí falešné odbory

Česko

  20:15
PRAHA - Na internetu plánovali, jak svému vedení ukážou, jakou mají sílu a že nesouhlasí s plánovanými kroky. Na zářijovou odborovou demonstraci do Prahy však dorazili pouze jednotlivci a ti byli potichu. I proto se rozhodli, že si založí vlastní profesní sdružení. Řeč je o českých vojácích.

Vojáci se bojí civilu, tak si založí falešné odbory foto:  František Vlček, Lidové noviny

Služební zákon mluví jasně: voják nesmí být členem odborové organizace. Proto se organizátorka internetové Skupiny proti snížení platů v armádě Eduarda Měkotová rozhodla, že se ještě do konce letošního roku vydají jinou cestou.

"Jsme pro občanské sdružení, které musí založit civilista, ale mohou se v něm sdružovat vojáci," vysvětluje Měkotová postup, jak "obejdou" zákon. Jenže práci odborů organizace suplovat nemůže. "Půjde nám o to, vyprovokovat vládu, parlament a následně generalitu k řešení problematiky armády, konkrétních potíží řadových vojáků i středního managementu," plánuje Měkotová.

Vsází na to, že vojáci jsou nespokojení. Zároveň však neví, kolik ozbrojenců by do organizace vstoupilo. "Stejně jako v jiných složkách státních zaměstnanců se i zde bojí o práci, a tak ze strachu vyčkávají, co přijde," říká Měkotová, pravděpodobná ředitelka občanského sdružení.

O tom, jestli by s novou organizací skutečně spolupracovalo, nechce ministerstvo obrany zatím mluvit. "Nemůžu to komentovat, o ničem nevím," říká náměstek ministra Michael Hrbata. Podle něj ale nemá plánované sdružení v armádě smysl, když existuje svaz důstojníků a praporčíků. Tomu ale vojáci nevěří.

Krok k tomu, aby byl názor vojáků slyšet
K plánu Měkotové se staví rezervovaně i odborníci. "Sdružení nebude mít oprávnění odborové organizace. Nicméně je to krok k tomu, aby vojáci vystupovali jednotně a jejich názor byl slyšet," myslí si advokát Petr Tomek.

Vznik sdružení vyprovokovaly především rázné kroky nového ministra Alexandra Vondry. "Jde o to, že se vyhazuje. Vojáci se bojí civilu," reaguje místopředseda Sdružení válečných veteránů Ladislav Sornas. Jak říká dál, hlavní potíž vidí v tom, že armáda nepřipravuje své zaměstnance na okamžik, kdy vojsko opustí. Díky mnoha rokům stráveným třeba jen na jednom typu techniky jsou pak vojáci na pracovním trhu nepoužitelní.