Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Krev, škrtidla a hromada zraněných. Armáda cvičila záchranu v podmínkách boje

Česko

  14:30
Křik, krev a ranění, kteří potřebují neodkladnou pomoc a odsun do bezpečí. Při zcela realistických kurzech, které pořádá specializované pracoviště v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, se vojáci učí, jak zvládat ošetření v předních liniích, ale i organizovat odsun raněných, například za pomoci vrtulníku. Na cvičení se podívala i redakce iDNES.cz.

„Byl jsem na několika misích, v Afghánistánu, ale i v Mali. Kurzy, které se zde pořádají, jsou reálné, pomáhají nám zvládat vše potřebné pro ošetření raněných. Učíme se třídění, správné diagnostice a všemu, co později lékařům v polních nemocnicích pomůže,“ říká jeden z účastníků kurzu.

Ten je doplněn o reálné prvky, kdy vojáci musí řešit nejen nenadálé události, ale i organizovat odsun raděných. „Medevac za deset minut! Turniket přiložen v 11:20, stabilní,“ hlásí jeden z vojáků. Medevac je rychlý odsun raněných, obvykle pak vrtulníkem. Turniket je škrtidlo, jehož doba aplikace se přesně zapisuje a sleduje.

Specializované pracoviště pro vojenské zdravotníky

„Tímto vzdělávacím centrem prošlo v uplynulých letech nesčetně mediků, lékařů, nelékařských zdravotnických pracovníků i laiků. Jako jediní pak pořádáme specializovaný kurz pro vojenské zdravotníky,“ vysvětluje přednosta pracoviště Tomáš Tyll.

„Kurz je zcela jedinečný v zapojení principů simulační medicíny do bojového prostředí. Účastníky necvičíme jen v technických dovednostech a propojení s teorií, ale také v efektivní komunikaci, práci v týmu a vědomém ovládání vlastních emocí ve stresové situaci,“ říká lékař Michal Soták, zástupce přednosty pro vzdělávací a vědeckou činnost KARIM 1.LF UK a ÚVN.

„Tyto měkké dovednosti představují velmi důležitou stránku péče o kriticky nemocného pacienta,“ dodává.

Válečná medicína má oproti té civilní několik specifik. Zejména kontext, ve kterém jsou nuceni vojenští zdravotníci pracovat je jiný a při ošetření zraněného jsou většinou sami ohroženi na životě.

Simulace reálného prostředí

Proto se podle slov instruktorů při kurzu cvičí reálné simulace, často i za pomocí akčního ztvárnění, včetně střelby, simulace výbuchů a reálného prostředí, se kterým se mohou vojáci při své službě setkat.

Jedna z modelových situací, při které je třeba pacienta urychleně přemístit z porouchané, terénní sanitky.

„V době mimo válečné mise se připravují a pracují v civilních prostředí, kde se s válečnými zraněními a jejich specifikami nesetkají a je tudíž nemožné je na ně připravit. Simulační medicína nabízí v podstatě jedinou využitelnou možnost, jak se bojovým podmínkám alespoň přiblížit,“ dodal Soták.

K realitě výcviku pomáhají i simulátory, na kterých mohou lékaři nastavit různé patologické stavy. „Učíme je na celotělových pacientských simulátorech, kde můžeme navodit kritické stavy, po kterých následuje debrífink s účastníky, kdy získají okamžitou zpětnou vazbu,“ řekl lékař podplukovník Tomáš Gottvald, zástupce přednosty pro věci vojenské KARIM 1.LF UK a ÚVN.

Moderní sono, které lze využít v polních podmínkách je malé, lehce přenosné.

Kurz je také proložen řadou odborných workshopů například na téma managementu traumatické zástavy oběhu, aplikace krevních přípravků a derivátů, ultrazvukové diagnostiky v poli a podobně. „Celý kurz je zakončen MASCAL situací neboli ošetřením během hromadného postižení osob,“ dodal Gottvald.

„Tato závěrečná simulace, kdy dochází k přehlcení kapacit ošetřujícího personálu vysokým počtem raněných, opravdu prověří, co se frekventanti během kurzu naučili a kde mají stále prostor ke zlepšení,“ zhodnotil Gottvald.

„Musíme se připravovat na reálné situace, které mohou na misích nastat. Právě hromadné postižení osob je jednou z očekávaných, ale po právu obávaných výzev pro náš zdravotnický personál ať už v podmínkách bojových či civilních,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů kurzu, kapitán J. P.

„Při takzvaném třídění raněných musíme rozdělíme pacienty podle závažnosti zranění a určit si priority. Vždy se snažíme poskytnout nejlepší péči co možná nejvyššímu počtu zraněných. V tomto kontextu je třeba zohlednit i personální kapacitu, vytížení zdravotníků, materiální možnosti včetně například zásob krve, která je tolik potřebná,“ dodal.

Odborní instruktoři z řad lékařů jsou si jisti, že náplň kurzu a jeho reálné ztvárnění vojákům pomůže zvládat náročné situace, které je mohou potkat při jejich nasazení, ale i v běžném životě. „Věříme, že tvrdá práce a úsilí, které do přípravy a provedení kurzu vkládá celý lektorský tým, povedou ke zlepšení a zefektivnění péče o naše vojáky na bojišti i mimo něj“ uzavřel Soták.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!