29. října 2018 16:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Voják zraněný v Afghánistánu už je v české nemocnici. Zda se vrátí na misi, rozhodnou lékaři

Čeští vojáci v zahraničí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští vojáci v zahraničí. | foto: ČTK

Praha Jeden z vojáků, kteří byli před dvěma týdny zraněni v Afghánistánu, byl o víkendu přepraven do České republiky. Jeho zranění jsou lehká, v současné době je na pozorování ve střešovické vojenské nemocnici. Lékaři poté rozhodnou, zda bude pokračovat doma v léčení, nebo zda může pokračovat v plnění úkolů na spojenecké základně Bagrám v Afghánistánu, uvedl v pondělí zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský.

V Afghánistánu bylo v uplynulých dvou týdnech při dvou útocích zraněno sedm českých vojáků, jeden zemřel. Jeden z incidentů se stal před týdnem. Střelbou afghánského vojáka byli zasaženi tři čeští vojáci, jeden z nich padl. Dva utrpěli středně těžká či lehká zranění, vážněji zraněný byl již do Prahy letecky převezen minulý týden a jeho stav se zlepšil.

První incident se stal 17. října. Atentátník při něm zaútočil civilním automobilem naplněným výbušninou na obrněné vozidlo českých vojáků. Pět jich bylo zraněno. Jeden z nich vážně, zbylá zranění byla lehčí. Tři vojáci byli po ošetření propuštěni, čtvrtý zůstal v nemocnici v Afghánistánu několik dnů. O víkendu jeho stav posoudili čeští lékaři a rozhodli o jeho převozu do České republiky. Do Prahy přiletěl armádním speciálem, kterým byli přepraveni i další vojáci v rámci pravidelných rotací v misi.

Podle Muránského zůstane tento voják v nemocnici na pozorování a poté se rozhodne, zda se do Afghánistánu vrátí. Na misi byl totiž v době útoku pouze několik dnů, v zemi by měl sloužit příštích šest měsíců.

Česká armáda měla k začátku října v Afghánistánu téměř 350 vojáků. Působí v Kábulu a na základnách Bagrám a Šindánd v provincii Herát a v provincii Lógar. V Afghánistánu od roku 2007 zahynulo 14 českých vojáků, z toho čtyři letos. Tři vojáci zemřeli při útoku sebevražedného atentátníka v okolí základny Bagrám.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz