Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vojákovi se neotevřel padák, nepřežil

Česko

CHRUDIM Po nehodě při výcviku nočních seskoků ve středu večer zahynul v Chrudimi vojenský parašutista. Vojákovi se po výskoku neotevřel hlavní padák.

Včera o tom informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Náčelník generálního štábu podle ní s okamžitou platností pozastavil až do vyšetření události seskoky na typu padáku, který měl chrudimský voják.

Podle velitele 43. výsadkového motorizovaného praporu Zdeňka Koláře to byl běžný noční výcvik na typech padáků zavedených v armádě již několik desítek let.

Vojáci skákali z vrtulníku z výšky asi 300 metrů. Mrtvý šestadvacetiletý parašutista použil podle Růžičkové padák OVP 80.

„U vojáka byl do 15 vteřin lékař, který zahájil resuscitaci,“ řekl Kolář. Následně byl vrtulníkem, ze kterého vojáci skákali, transportován do nemocnice v Hradci Králové. Tam však svým zraněním podlehl.

U armády byl čtyři roky. Středeční seskok byl jeho dvanáctým. Podle Koláře si vojáci balí padáky sami pod dohledem instruktora. Padák OVP 80 patří podle parašutistického inspektora Přemysla Noska k nejspolehlivějším a nejbezpečnějším padákům používaným v ČR.

„Za neštěstím bude pravděpodobně lidský faktor,“ řekl včera Nosek. Za možné příčiny tragédie inspektor označil špatné balení padáku, špatnou kontrolu pádu nebo chybné vyhodnocení situace samotným výsadkářem.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...