Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojenská policie zasahovala na generálním štábu a v Prostějově. V souvislosti se smrtí vojáka v Afghánistánu

Česko

  15:57aktualizováno  22:18
PRAHA - Vojenská policie v úterý v souvislosti s prověřováním loňského úmrtí afghánského vojáka zasahovala na generálním štábu a v Prostějově. ČTK to ve středu sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Policisté podle ní vykonali některé úkony trestního řízení. Podle dostupných informací jde o pokračování vyšetřování, které bylo spuštěno loni na podzim po úmrtí českého psovoda Tomáše Procházky na afghánské základně Šindánd v provincii Herát.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Poté zemřel afghánský voják podezřelý z Procházkovy smrti. Afghánské ministerstvo zahraničí kvůli případu poslalo do Prahy v červnu diplomatickou nótu, v níž se domáhá dokumentů o vyšetřování úmrtí svého vojáka.

„V úterý 23. července 2019 provedla Vojenská policie na Generálním štábu AČR a v Prostějově některé úkony trestního řízení, a to v souvislosti s prověřováním úmrtí příslušníka afghánských ozbrojených sil v Afghánistánu v říjnu loňského roku,“ uvedla Zechmeisterová.

Českého vojáka údajně zastřelil příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán. List New York Times (NYT) poté v listopadu napsal o vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého z Procházkovy smrti. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu. Vedení ministerstva a armády tehdy zdůraznilo, že okolnosti úmrtí se standardně vyšetřují stejně, jako je v jiných podobných případech obvyklé. Současné kroky Vojenské policie by měly být součástí tohoto prověřování.

Afghánský voják byl zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, odvolával se na podzim americký list na afghánské úředníky. Krátce poté muž zemřel.

Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) webu iROZHLAS.cz řekla, že v diplomatické nótě se Kábul dožaduje dokumentů týkajících se vyšetřování loňského úmrtí afghánského vojáka. Server dříve uvedl, že nóta souvisí se zásahem českých a amerických vojáků proti komplicům atentátníka, který v srpnu připravil v okolí základny Bagrám o život trojici českých vojáků. „Je to záležitost, která se týká nějakého dotazování, dožadování nějakých dokumentů, které by měla poskytnout Česká republika, ale které poskytnout nemůže, protože šetření, které probíhalo, tak probíhalo i v Afghánistánu. Ty, které poskytnout může, tak poskytne,“ uvedla Černochová. Zástupci ministerstva i armády poslankyni podle jejích slov na nedávné schůzce ubezpečili, že čeští vojáci se nedopustili ničeho nezákonného. Chce, aby se branný výbor případem znovu zabýval v září.

Česká armáda se v druhé polovině loňského roku musela v Afghánistánu vypořádat s několika útoky. V srpnu zemřeli tři čeští vojáci poté, co se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. V říjnu pak na spojeneckou hlídku zaútočili atentátníci automobilem naloženým výbušninami, zraněno bylo pět českých vojáků. Následoval útok, při kterém zemřel Procházka a dva čeští vojáci byli zraněni.

ČR má v Afghánistánu aktuálně 345 vojáků. V bojích v této zemi dosud zahynulo 14 českých vojáků.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat