Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojenská rozvědka obstála i v roce 1968, říká v ojedinělém rozhovoru její šéf Beroun

Česko

  5:00
PRAHA - Jedno z hesel na bojovém praporu Vojenského zpravodajství zní: Pravdou třeba proti všem. „To samozřejmě v různých režimech mohlo způsobovat jistý diskomfort pro adresáty zpráv, ministry obrany, vlády anebo prezidenty,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro LN ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Pravda je často jiná než jejich představa nebo přání,“ dodává Jan Beroun. 

Šéfové tajných služeb obvykle neposkytují rozsáhlá interview, výjimku učinil Jan Beroun u příležitosti stého výročí existence vojenských zpravodajců.

Připomněl v něm válečnou éru, kdy londýnská skupina plukovníka Františka Moravce mimo jiné dokázala uskutečnit atentát na Reinharda Heydricha. Vojenští zpravodajci se podíleli i na odporu občanů proti invazi v roce 1968. „Příslušníci rozvědky například pomáhali zabezpečovat vysílání Československého rozhlasu, když poskytli své radiostanice,“ říká Beroun.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.
Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Zmiňuje i vojenským zpravodajcům podřízený 7. výsadkový pluk v Holešově. „Nejenže odmítli spolupracovat se sovětskými okupanty, ale byli dokonce připraveni osvobodit z Moskvy politické činitele v čele s Dubčekem.“ O rok později byl „za odměnu“ pluk zrušen.

Velký bilanční rozhovor s Janem Berounem o vojenském zpravodajství si přečtěte v sobotním vydání Lidových novin.

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat