21. ledna 2014 6:00, aktualizováno 22. 1 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krach 'českého West pointu'. Škola odpískala program pro vojáky-manažery

Studijní program Univerzity obrany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studijní program Univerzity obrany | foto: Univerzita obrany

BRNO Univerzita obrany definitivně vzdala ambiciózní projekt, jenž měl být stěžejní náplní výuky jedné z jejích fakult. Řeč je o studijním programu Armádní leadership, v němž kromě vojenského vzdělání měli absolventi získat i manažerské dovednosti a titul inženýr. Akreditační komise ale žádost školy o akreditaci zamítla.

Komise žádost Fakulty ekonomiky a managementu brněnské Univerzity obrany zamítla loni v září, měla k němu totiž vážné výhrady. "Obsah studijního programu neodpovídá profilu absolventa a názvu studijního programu. Personální zabezpečení studijního programu je nedostatečné, zejména pokud jde o manažerské disciplíny, navrhovaný garant studijního oboru nemá odpovídající publikační činnost v oblasti leadershipu, publikační činnost vyučujících zajišťujících předměty z oblasti managementu je velmi slabá," zdůvodnila tehdy komise stopku.

ČTĚTE TAKÉ:

Škola sice plánovala opět se o akreditaci pro pětiletý magisterský studijní program ucházet, nakonec ale otočila. "Na základě rozhodnutí akreditační komise se fakulta rozhodla již o akreditaci studijního programu Armádní leadership nežádat," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Vojáci se tváří, že neúspěch programu, do něhož chtěla přijímat studenty od letošního února, nepředstavuje žádný problém, vzdělání prý uchazečům umí poskytnout i bez něj. "Fakulta ekonomiky a managementu Univerzity obrany disponuje výše uvedeným rozsahem akreditovaných studijních programů, které jí umožňují poskytovat vzdělání v bakalářském, magisterském i doktorském stupni," argumentuje mluvčí.

Reakce ministerstva obrany

Náročný proces udělování akreditací je složitý mechanismus, který nelze zjednodušit do podoby rozhodování o jednoduché záležitosti a jako takový přispívá k udržování kvality českých vysokých škol. Na stejném zasedání akreditační komise nebyla udělena akreditace i studijním programům jiných fakult vysokých škol. Fakulta ekonomiky a managementu Univerzity obrany rozhodnutí akreditační komise respektovala a rozhodla se již o akreditaci studijního programu Armádní leadership nežádat. 

V návaznosti na schopnost univerzity nadále připravovat studenty pro potřeby ozbrojených sil ČR v rámci studijních programů s platnou akreditací se neudělení akreditace programu Armádní leadership nejeví jako problematické.

Výuka se ale nicméně měla stát výkladní skříní jedné ze tří fakult univerzity obrany a neúspěch programu i přes oficiální stanovisko pro školu znamená velkou ránu. "Je to pro ni zásadní problém. Oni musejí získat akreditaci, aby mohli udělovat tituly, jinak mohou tu fakultu zavřít," sdělil serveru Lidovky.cz zdroj přímo z univerzity.

Program navíc podporovalo ministerstvo obrany, univerzita na něj čerpá peníze od Evropské unie - do roku 2015 bezmála 14 milionů korun. Server Lidovky.cz požádal ministerstvo obrany o reakci na situaci ve škole, odpověď však úřad během pondělka nezaslal. Děkan Fakulty ekonomiky a managementu Vladan Holcner serveru E15 řekl, že krach programu čerpání peněz neohrozí.

I přes neudělení akreditace fakulta na svých webových stránkách promuje "nově připravovaný vojenský magisterský manažerský studijní program", do něhož chce od února přijímat přihlášky. Vypadl pouze název Armádní leadership.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz