„Území, o které se staráme, postupně rozšiřujeme. Plochy, po nichž jsme jezdili v posledních letech, letos ponecháváme v klidu, protože se na nich už vytvořil ideální stav,“ uvedl Hanousek. Na lokalitu se postupně vrací vzácné druhy rostlin, například byl tento rok zaznamenán výskyt plavuňky zaplavované, která byla na Plachtě viděna naposledy v roce 1981 a roste jen na dvou místech v kraji.
Lokalita Plachta byla od konce 19. století vojenským cvičištěm, kde pravidelně jezdila těžká technika. Když armáda před více než deseti lety cvičiště úplně opustila, začala Plachta rychle zarůstat náletovými dřevinami. Poprvé se tanky na Plachtu vrátily v roce 2003, potom ještě v letech 2011, 2012 a 2014.
Vysychání mokřadů
Nezvyklou úpravou terénu se obnovují především raná stádia tůní, která by bez těchto zásahů zanikla, což by ovlivnilo i populace obojživelníků, například kriticky ohrožených druhů žábronožky letní a listonoha letního. Po obdobných akcích v minulých letech se potvrdil také výskyt nových rostlinných druhů v území, jakým je třeba stozrník lnovitý. K dalším významným druhům patří i zeměžluč spanilá, bahnička vejčitá a jehlicovitá a rosnatka okrouhlolistá. Ostatní rostliny, které by jinak lokalitu ovládly, jsou vlivem pojezdu vojenské techniky potlačovány. Ochranáři v lokalitě také vykáceli některé náletové dřeviny, vyhrabali starou trávu, plochy vypalovali a pasou se tam ovce a kozy.
Před týdnem museli hasiči v Havířově na Karvinsku vyprošťovat tank, který uvízl v bahně právě při úpravách mokřadů. Těžká vojenská technika i tam rozčleňovala dna mokřadů, aby se zbrzdil vývoj vegetace a v místě vznikl členitý terén s tůněmi a hlubšími místy, jež zvířatům pomohou přežít například v období sucha. Právě letos kvůli nedostatku srážek mokřady téměř vyschly.