23. května 2018 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojenské muzeum Lešany slaví a ukáže své skvosty

Československý lehký tank PRAGA LT vz. 38 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Československý lehký tank PRAGA LT vz. 38 | foto: Vojenský historický ústav

V sobotu 26. května vstoupí Vojenské technické muzeum Lešany do své již 23. muzejní sezóny. Oslava se ponese v duchu 25. výročí vzniku Armády České republiky a k vidění budou i nové přírůstky ze sbírek Vojenského historického ústavu. Muzeum bude otevřeno od 9.30, program v aréně začíná v 10.30 a pozor, vstup je zdarma.

Program v aréně začne v 10.30 přeletem vrtulníku, po slavnostním zahájení budou představeny nové přírůstky těžké vojenské techniky. K vidění tak bude například německé obojživelné vozidlo Schwimmwagen KdF 166, motorky italské výroby a vedle arény bude představen impozantní exponát - francouzský tank AMX 13/75.

Pak již přijdou na řadu exponáty, které dokumentují vývoj naší armády po roce 1993. Ukázány budou stroje, se kterými armáda v roce 1993 začínala. Obrněný transportér OT-64 či bojové vozidlo pěchoty BVP-1, ale také o legendární nákladní vozidlo Praga V3S.

Motorový prostor M3A1 skrývá původně letecký hvězdicový sedmiválec. Motor...
Na čelním pancíři M3A1 byly připevněny články pásů.

Následovat bude krátká bojová ukázka z vojenského cvičení, kterou předvede klub Vojenské historie Československo.

Pak přijdou na řadu stroje, se kterými naši vojáci působili v různých misích, například nejrůznější varianty amerického vozidla Hummer či Tatra SOG.

Návštěvníci uvidí také stroje, se kterými Armáda ČR působí dnes – ať už jde o obrněný transportér Pandur, vozidla Land Rover či protiletadlový raketový komplet 2K 12M KUB M. K vidění bude také velká houfnice - 152mm ShKH DANA vz. 77 a představí se rovněž vozidla biologické, radiační a chemické ochrany.

Veřejnost se do lešanského vojenského technického muzea může dopravit po vlastní ose. Muzeum ale doporučuje včasný příjezd, na příjezdových komunikacích se většinou tvoří kolony. Využít lze také vlaky Českých drah, z Prahy jede až k muzeu, do zastávky Krhanice, vlak z Hlavního nádraží či nádraží Braník.

Kdo akci pořádá

Na otevíracím dni se podílejí vedle pracovníků Vojenského historického ústavu Praha také složky Armády České republiky: 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, 44. lehký motorizovaný prapor Jindřichův Hradec, 43. výsadkový prapor Chrudim, 25. protiletadlový raketový pluk Strakonice a 13. dělostřelecký pluk Jince.

Vedle těchto složek spolupracují či se představí i Kluby vojenské historie – KVH Gardekorps, KVH Československo, KVH Carnivora, The Royal Regiment of Scotland a další.

Program začíná v aréně v 10.30 a vstup pro všechny návštěvníky je zdarma.

Lidovky.cz

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz