12. listopadu 2018 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojenské zpravodajství si slavnostním nástupem připomnělo 100 let od svého založení

Divizní generál Čeněk Haužvic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divizní generál Čeněk Haužvic | foto: Archiv

Praha Slavnostním nástupem v Národním památníku na Vítkově si v pondělí Vojenské zpravodajství připomnělo přesně 100 let od svého založení. Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ministr obrany Lubomír Metnar při této příležitosti zároveň vyznamenali vybrané příslušníky Vojenského zpravodajství.

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun ve svém úvodním projevu připomenul začátky vojenského zpravodajství i jeho budoucí vizi. „Dnešní Vojenské zpravodajství navazuje na prvorepublikové hodnoty. Klademe důraz jak na tradiční zpravodajské disciplíny, tak na neustále se rozvíjející technické obory. Naším zájmem je se i do budoucna rozvíjet, reagovat na potencionální hrozby a přizpůsobovat se novému bezpečnostnímu prostředí.“

„Úkoly, metody i prostředky vás zpravodajců se od roku 1918 razantně proměnily. Kromě zpravodajské podpory našich vojáků doma i v zahraničních misích musíte v současnosti reagovat na nové bezpečnostní hrozby, kterým s rozvojem informačních technologií dnešní svět čelí, ať už je to takzvaná hybridní válka či otázka kybernetické obrany. Nepochybuji o tom, že jste na tyto výzvy náležitě připraveni,“ uvedl v následném projevu ministr obrany Lubomír Metnar.

Ceremoniálu se vedle ministra obrany zúčastnil také náčelník Generálního štábu armádní generál Aleš Opata, státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura, bývalí ředitelé Vojenského zpravodajství a další hosté.

Za vznik profesionálního vojenského zpravodajství je považován 12. listopad 1918, kdy do funkce prvního přednosty zpravodajského oddělení na tehdejším Vrchním vojenském velitelství nastoupil budoucí divizní generál Čeněk Haužvic a založil tak tradici vojenského zpravodajství v Československé respektive České republice.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!