130 let
Letadlo ČSA na snímku. Česká společnost Smartwings má i spolu s dceřinou ČSA...

Letadlo ČSA na snímku. Česká společnost Smartwings má i spolu s dceřinou ČSA dohromady jen 55 letadel a kvůli koronakrizi sama bojuje o přežití. | foto: Lidové noviny

Ve středu začne letecký most s Čínou. České stroje nejdřív dopraví materiál domluvený vládou

Česko
  •   11:05aktualizováno  13:58
Praha - Zřejmě ve středu ráno odstartují z Prahy do Číny dvě letadla společností Smart Wings a Českých aerolinií pro zdravotnický materiál potřebný pro boj s koronavirem. Podle majitele české aerolinky Jiřího Šimáněho se mezi zeměmi bude točit zhruba sedm letadel. Mezitím v čínském Šen-čenu už přistál vojenský speciál, který přiveze 150 tisíc rychlotestů na koronavirus. Letoun je nyní již na cestě zpět do Česka.

Dobře informované zdroje serveru Lidovky.cz sdělily, že pokud se nic nepředvídatelného nestane, první letadlo z Prahy do Číny odstartuje ve středu ráno v 6:30, druhé pak večer v 18:50. „Mezi Prahou a Čínou se bude točit asi sedm letadel, které do Číny na různá letiště doletí s mezipřistáním,“ uvedl pro Lidovky.cz Šimáně. 

V Česku je 396 potvrzených případů nákazy koronavirem, stav tří pacientů je velmi vážný

Také šéf Řízení letového provozu Jan Klas už dříve sdělil, že by měl letecký most mezi Českou republikou a Čínou začít postupně od středy, tedy od 18. března. „V současné chvíli však celý proces povolování není takzvaně vypapírován,“ upřesnil pro server Lidovky.cz Jan Klas.

Podle informací serveru Lidovky.cz mají první dvě letadla přivést zhruba 130 kubíků materiálu, půjde o roušky, respirátory, další testy na koronavir a podobně. Letadla do Prahy prý nejdříve naloží materiál, který domluvila vláda a zejména ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), a až potom přijdou řadu na prostředky, které České republice darovala PPF, společnost nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Pomoc z Číny podle důvěryhodných zdrojů pomáhal zařídit zejména bývalý ministr obrany za ČSSD a dnes šéf fotbalového klubu Slavia Praha Jaroslav Tvrdík, který má v Číně vlivné zdroje na vysoce postavených místech tamní politické scény.

Vojenský airbus v Číně

Vojenský speciál, který v pondělí odletěl do Číny pro 150 tisíc rychlotestů na nový typ koronaviru, v úterý po poledni českého času odstartoval ze Šen-čenu zpět do Česka. Na twitteru to sdělila armáda. Letadlo by se mělo vrátit zpět do Česka ve středu v brzkých hodinách. Později Hamáček také na twitteru uvedl, že jeho resort má v Číně zajištěných přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250 tisíc ochranných obleků a brýlí a další materiál. Do Česka by je měla přepravit letadla v rámci programu NATO strategické přepravy, sdělil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Stroj odletěl do Číny v pondělí ráno z kbelského vojenského letiště, mezipřistání měl v ruském Novosibirsku. Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že testy jsou určeny pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření na nákazu koronavirem. Výsledky testů jsou k dispozici do 29 minut.

Armáda do Číny vypravila Airbus 319. Po návratu bude stroj a dovezený materiál dezinfikován a rozvezen do distribučních stanovišť.

Česko v Číně nakupuje i další materiál potřebný pro boj proti nákaze koronaviru. Dovézt chce roušky a respirátory, kterých je nedostatek, i další testy. Z Číny by je měla přivézt letadla přepravce Smartwings. Babiš v pondělí řekl, že letadla by měla odletět v úterý a ve středu. Do ČR by měla dopravit mimo jiné dar od skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebo objednávky ministerstva vnitra.

Hamáček také sdělil, že vnitro má v Číně zajištěno přes 30 milionů roušek, přes šest milionů respirátorů, 250 tisíc ochranných bioobleků a brýlí a další zdravotnický materiál.

Ministerstvo obrany pracuje na zajištění dopravy ukrajinským letounem An-124 Ruslan, jedním z největších letadel světa. „Chceme využít nasmlouvaných hodin v rámci aliančního programu strategické letecké přepravy SALIS,“ uvedl Metnar. Jednalo by se podle něj o více letů v příštích dnech. „Nyní na tom intenzivně pracujeme. Detaily budeme znát snad během dnešního odpoledne,“ dodal.

Vojenští piloti do Číny letěli již na začátku března. Do Číny tehdy přepravili českou humanitární pomoc pro boj proti koronaviru. Čína byla zpočátku nejhůře postiženou zemí, nyní se ohnisko přesunulo do Evropy.

Autoři: István Léko, ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás