Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vojenští veteráni napadnou zdanění výsluh o soudu

Česko

PRAHA Moc šancí si nedávali, přesto vojenští vysloužilci oslovili politické strany, aby zamezily schválení novely zákona o dani z příjmu. Balík totiž obsahuje i patnáctiprocentní zdanění vojenských výsluh.

Podporu veteránům vyjádřili jen komunisté, ostatní oslovení mlžili. „Nebudeme hlasovat pro změnu zákona o dani z příjmu jako celek,“ reagoval šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Žádost adresovaly odbory veteránů i vládním Věcem veřejným. „Jsem jejich členem, tak jsem oslovil vedení, zda mám šanci to ovlivnit,“ vysvětluje „mluvčí“ vysloužilců Jiří Kohout. Jenže o jeho žádosti nevěděla předsedkyně poslaneckého klubu Kristýna Kočí, ani stranický expert na obranu Viktor Paggio.

Návrh novely bez potíží prošel sněmovnou. „Pro zdanění výsluh chybí řádné zdůvodnění,“ zlobí se však Kohout. Sám z armády odešel před dvěma roky. „Z vlastní zkušenosti vím, že chlapa, který je v armádě třicet roků, tam hlavně drží vědomí, že po skončení závazku budeme mít právo na předem stanovenou výsluhu,“ vysvětluje Kohout.

Jeho slova potvrzují i další vojáci. „Ve chvílích, kdy jsem plnil podivné příkazy, jsem se utěšoval, že až skončím, budu dostávat pravidelnou, přesně určenou dávku peněz,“ popisuje David z Jeseníku.

Vojáci se zlobí, že dostáli všem slibům, které v armádě podepsali. Zato stát nyní dohodu porušuje. „Nesměli jsme si vydělávat bokem, plnili jsme rozkazy. Proč se máme bít o to, co nám patří?“ ptá se Kohout.

Zdanění výsluh chtějí napadnout u Ústavního soudu. Půjdou prý stejnou cestou jako soudci, kteří si vybojovali zachování výše platů. Vojenské výsluhy vyplácí ministerstvo financí, peníze ušetřené jejich zdaněním se tak vrátí přímo do rozpočtu, nikoliv armádě. Stát na tom získá zhruba 400 milionů korun.

Autor: