Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojtěch byl jedním z nejlepších ministrů, myslí si Maďar. Měl odejít už v lednu, oponuje mu šéf lékařské komory

Epidemiolog Rastislav Maďar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Epidemiolog Rastislav Maďar. | foto: ČTK

PRAHA Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl podle epidemiologa Rastislava Maďara jedním z nejlepších porevolučních ministrů zdravotnictví. Dal na názor odborníků, jen měl problém jej prosadit ve vládě, řekl Maďar. Ministr v pondělí ráno oznámil, že z funkce odchází a zůstane jen poslancem. Maďar byl po odchodu náměstka Romana Prymuly jedním z klíčových odborníků, který ministrovi v době epidemie radil. Po neshodách ale koncem srpna odešel.

„On vždy dal na názor odborníků, jen měl někdy problém prosadit to na vládě. Pandemie způsobila, že se musel věnovat akutní situaci, která je bezprecedentní, ale přesto si většinu času vedl dobře a dokázal ustát obrovský tlak,“ uvedl Maďar.

Řešil ve funkci také mnoho dalších věcí nesouvisejících s koronavirem, které podle Maďara čekaly dlouhou dobu ještě z mandátů minulých ministrů. Ministr sám na ranním tiskovém briefingu uvedl, se podařilo například zahájit elektronizaci zdravotnictví nebo reformu primární péče. Vyzdvihl také přípravu investic, navýšení kapacit lékařských fakult nebo zastavení úbytku zdravotních sester.

„Otázkou teď je, jestli dostane rezort zdravotnictví v této kritické situaci jiného schopného ministra. Je to totiž klíčové pro celou zemi a naskočit na rozjetý vlak nebude jednoduché,“ dodal.

Maďar koncem srpna na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru. Stalo se tak po zmatcích, které provázelo zavádění povinnosti nosit roušky chystané s ohledem na zahájení školního roku.

Vojtěch nejprve oznámil, že roušky se budou od září znovu nosit v hromadné dopravě, na úřadech, v obchodech, ve školách mimo třídy a na hromadných akcích. Posléze doplnil, že budou povinné i ve službách typu kadeřnictví a v restauracích mimo dobu konzumace. Později ale po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohlásil, že povinnost nebude platit pro školy, obchody, restaurace a služby.

Měl odejít už dávno, řekl prezident České lékařské komory

Odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka odejít už dávno, po problémech s připraveností na epidemii na začátku roku. Byl jen prostředníkem, všechno důležité bylo třeba řešit s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl Kubek. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera ministr hodně udělal pro pacienty a připravil dobré novely zákonů. Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs poděkoval ministrovi za konstruktivní spolupráci. Ministr rezignaci novinářům oznámil dnes ráno.

Podle Kubka měl Vojtěch odejít už začátkem roku. „Odejít měl poté, co se začátkem roku ukázalo, že buďto vědomě lhal, nebo tlumočil nepravdy, které mu podstrčili jeho podřízení, ohledně naší údajné připravenosti na epidemii koronaviru,“ řekl Kubek. Podle něj Vojtěch nezodpovědností ohrozil zdraví a životy tisíců zdravotníků a zaměstnanců sociálních služeb.

Podle Kubka působil Vojtěch vždy dojmem určitého prostředníka. „Cokoliv bylo důležité, muselo se dojednávat s předsedou vlády Andrejem Babišem. Ať už šlo o zvyšování výdajů na zdravotnictví, ilegální zaměstnávání lékařů-cizinců nebo zvyšování ceny práce zdravotníků,“ dodal Kubek.

Ministr například odmítal použít pro hrazení zdravotní péče rezervy zdravotních pojišťoven. Premiér ale loni v září po jednání s řediteli pojišťoven rozhodl, že se z nich vezme dalších šest miliard korun. V době epidemie ministr několikrát navrhoval, podle svých slov na základě závěrů odborníků opatření, která pak vládou neprošla. Posledním případem bylo ministrem oznámené nošení roušek ve vnitřních prostorách od začátku září, které se po několika dnech změnilo. I ministr to v posledních dnech označil za chybu.

Jméno Vojtěchova nástupce, kterého by si komora představovala, Kubek uvádět nechtěl. „Rozhodně by to měl být člověk s autoritou, lékař. Někdo, kdo dokáže veřejnosti laické i zdravotnické vysvětlit, co je potřeba dělat, a kdo se nebude bát Andreje Babiše. Bude dbát na expertní doporučení,“ doplnil.

Podle šéfa stomatologů Šmuclera měl Adam Vojtěch jako ministr skvělá čísla epidemie covidu-19 při zachování velké svobody lidí. „Zbytečně nechal exhibovat lidi s miliony potenciálně nemocných a se statisíci mrtvých. Teď se do něj kopalo a zlikvidovali ho,“ napsal Šmucler na twitteru.

Česká lékárnická komora podle Krebse věří, že se s Vojtěchovým nástupcem podaří dotáhnout k úspěšnému cíli věci, které se kvůli epidemii nestihly dokončit, jako je reforma financování lékárenské péče a další reformní kroky.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!