Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hygiena řeší omikron u osmi lidí a vodních pólistů, vánoční testy školáků nebudou

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začne v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. „Jsme přesvědčeni, že musíme zavést povinné očkování,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš. (25. listopadu 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskovém brífinku řekl, že v současnosti jsou v Česku pouze dva potvrzené případy varianty omikron. Zbylých osm pozitivně testovaných jsou pouze v podezření. V Jihomoravském kraji se budou sekvenovat vzorky šesti případů, v okrese Blansko dvou. Prošetřují se také vodní pólisté. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová potvrdila, že žádné speciální testování dětí před vánočními svátky neproběhne.
  17:24aktualizováno  17:50

„V tuto chvíli nemáme žádný jiný než ony dva potvrzené případy sekvenací v Liberci. U všech ostatních jde o suspektní případy, které vychází z diskriminačního PCR, ale nejsou potvrzeny sekvenací. Neříkám, že se nemohou potvrdit,“ řekl Vojtěch.

Na území Jihomoravského kraje je aktuálně podezření na šest případů omikron. Patří mezi ně dvě zdravotní sestry a jejich dvě děti. Jsou v domácí izolaci a nemají těžký průběh, tudíž nepotřebují lékařskou péči. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veroniky Plaché nebyli nikde v zahraničí. 

V Brně se před dvěma týdny hrálo vodní polo, kterého se účastnil i tým z Jihoafrické republiky. „I tam prošetřujeme možné vazby nákazou omikron,“ řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podezření na omikron je také u dvou dětí na Blanensku. Všichni, kteří byli v kontaktu s podezřelými, jsou v karanténách.

„Pečlivě sledujeme situaci, každý den se provádí sekvenace u minimálně 10 procent pozitivních vzorků. Funguje sekvenační strategie, kterou jsme zahájili před létem, všechny laboratoře jsou zapojeny,“ dodal Vojtěch. Jsme podle něj v lepší situaci, než když nastupovala varianta alfa, respektive delta.

Potvrzené zatím zůstávají pouze případy z Liberecka. První nakaženou byla žena, která se vracela z cest do České republiky z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Jako druhý případ se v Česku ve středu potvrdil právě její kontakt.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.  Celkem je v Evropě aktuálně případů omikronu, nejvíce hlásí Dánsko.

Testování dětí před Vánoci nebude

Ve školách neproběhne žádné speciální testování dětí před vánočním volnem. Poslední proběhne v pondělí 20. prosince, řekla hlavní hygienička Svrčinová.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...