130 let
Briefing k uvedení Adama Vojtěcha do funkce ministra zdravotnictví.

Briefing k uvedení Adama Vojtěcha do funkce ministra zdravotnictví. | foto: Petr Topič, MAFRA

Vojtěch má za úkol dokončit zavedení covid pasu a naplánovat strategii pro přeočkování

Česko
  •   13:43
Praha - Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude muset podle premiéra Andreje Babiše (ANO) po návratu na ministerstvo v nejbližší době dořešit legislativní zavedení evropského covid pasu a strategii přeočkování. Podle Babiše se zvažuje, že by se týkalo lidí nad 65 let a chronických pacientů. Řekl to při uvedení Vojtěcha do funkce.

Návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která měla umožnit zavedení covid pasu, v úterý sněmovna odmítla projednat ve stavu legislativní nouze. „Prvotní návrh se moc nepovedl,“ řekl Babiš. Vojtěch má podle něho přepracovaný návrh vládě předložit v pondělí.

V současné době se podle Babiše musí hlavně dokončit očkování a je třeba připravit dlouhodobou strategii. Je nutné promyslet, v jakých centrech se bude očkovat a v jakém intervalu.

Na dotaz, proč se Babiš rozhodl znovu oslovit Vojtěcha, předseda vlády řekl, že média už ho mají proslustrovaného. „Možná proto, že nemá žádné nemovitosti a bydlí v bytě v nájmu,“ dodal v narážce na problémy s vlastnictvím nemovitostí, které vedly k rezignaci Vojtěchova předchůdce Petra Arenbergera. Sám Vojtěch přiznal, že ho překvapilo, jak se situace vyvinula. Ze svého předchozího působení na ministerstva do loňského září se poučil, řekl.

Vojtěch také uvedl, že jeho prioritou bude dokončit projednávání zákonů, které připravil dříve jako ministr, a zajištění financování zdravotní péče. Bude třeba dokončit kompenzační vyhlášku pro letošní rok a připravit úhradovou vyhlášku pro rok příští, dodal.

K personálním otázkám v úřadu uvedl, že zásadní změny neplánuje, ale některé nejbližší spolupracovníky si chce přivést.

Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů po návratu z letních prázdnin do škol. Vidí tam potenciální riziko šíření epidemie koronaviru. Po skončení prázdnin a dovolených plánuje i širší hodnocení pozitivních vzorků z hlediska mutací covidu-19.

Podle ministra lze v září očekávat „povinné testování napříč školami“. Zvýšené riziko podle něj plyne z toho, že rodiny se budou vracet ze zahraničních dovolených.

Žáci ve školách nyní nosí ve výuce povinně roušky, starší 15 let musí mít respirátory. Všichni se musí ve škole testovat na covid-19 buď antigenními testy jednou za týden, nebo přesnějšími PCR testy jednou za dva týdny. Antigenní testy kupuje stát, PCR testy bude školám proplácet zpětně o prázdninách. Za test zaplatí 200 korun. Děti se povinně testují od 12. dubna, kdy se v rotačním systému začaly vracet do škol děti z prvního stupně.

Kapacita sekvenování vzorků koronaviru je dostatečná

Kapacita pro sekvenování, které potvrzuje mutace koronaviru, je při stávající epidemické situaci dostatečná. Nyní příspěvkové organizace státu zvládnou asi 4000 vzorků měsíčně, vláda na to vyhradila 161 milionů korun. Pokud by bylo potřeba ji navýšit, budou zapojeny i další odborné instituce. Při středečním uvedení staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) do úřadu to na dotaz novinářů řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda tento měsíc rozhodla, že peníze na sekvenaci budou dostávat jen příspěvkové organizace státu. To kritizovala některá jiná pracoviště, která se na sekvenaci dosud podílela.

Vojtěch, který se ve středu podruhé ujal funkce ministra zdravotnictví, řekl, že kapacity zřejmě bude potřeba navýšit v době, kdy se lidé budou vracet z dovolených. Podle něj je předběžně schválen systém povinného testování dětí na začátku příštího školního roku. „To je také bod, kdy sekvenování bude důležité, lidé se budou vracet z dovolených, tam vidím potenciální riziko dovozu nějakých mutací,“ poznamenal Vojtěch.

Pokud bude potřeba kapacity rozšířit, peníze na sekvenaci dostanou podle Babiše i organizace, které z dotací nyní vypadly, například Biocev.

Sekvenací laboratoře porovnávají genetickou informaci viru s už objevenými variantami, nebo případně zaznamenávají nové. Dříve k sekvenaci laboratoře nebyly finančně motivovány. Z veřejného zdravotního pojištění se totiž hradí jenom diagnostika nemoci. Odborníci přitom upozorňují na to, že odhalování nových, nakažlivějších mutací je zásadní pro zvládání epidemie.

Jaké má ministr priority?

Prioritou staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude kromě řešení epidemie covidu-19 připravovaná legislativa a financování zdravotnictví. Po převzetí jmenovacího dekretu na Pražském hradě to ve středu řekl České televizi. Kvůli epidemii bude podle něj třeba se připravovat na podzimní období a návrat dětí do škol.

„Ve sněmovně je ještě celá řada zákonů, na kterých jsem pracoval jako ministr,“ uvedl. Poslanci projednávají například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která mění například vstup nových léků do úhrady pojišťoven, zákon o návykových látkách, zavádějící nová pravidla pěstování léčebného konopí, či legislativu, která má nastavit jednotná pravidla pro elektronizaci zdravotnictví.

Za rok se sestava resortu značně obměnila. S kým se Vojtěch na ministerstvu opět setká?

Zásadní bude podle něj také nastavení úhrad za zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění. „Musíme dokončit takzvanou kompenzační vyhlášku, kterou jsme vydali v loňském roce a teď ji budeme muset vydat znovu,“ řekl.

Vyhláškou ministerstvo pojišťovnám stanoví, jak mají nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče platit za péči, které odvedli méně než bylo plánováno, nebo s ní měli kvůli epidemii vyšší náklady. Vyhláška zohledňuje také odměny zdravotníkům, kvůli kterým byl ale Vojtěch loni odbory kritizován. Podle něj odměny neměly být plošné.

Zeman jmenoval staronovým ministrem zdravotnictví Vojtěcha. Oproti zvyklosti bez slavnostní ceremonie

Pracovat bude i na úhradové vyhlášce pro příští rok, jejíž parametry v současné době vznikají v dohodovacím řízení mezi pojišťovnami a zástupci segmentů péče. Bude podle Vojtěcha třeba řešit i další finanční zdroje. Jeho předchůdci Jan Blatný a Petr Arenberger (oba za ANO) mluvili o navyšování platby za státní pojištěnce ze státního rozpočtu, řádově ve stovkách korun měsíčně.

„Pro zdravotnictví teď nastává doba pomalého návratu ke standardní necovidové péči, ale musí být zajištěna stabilita a rozvoj pro všechny segmenty,“ dodal Vojtěch.

Vtip a realita překonávající satiru. Jak o Vojtěchově návratu píšou komentáře deníků?

S prezidentem Milošem Zemanem ve středu při převzetí jmenovacího dekretu debatoval hlavně o epidemii koronaviru a očkování. „Bavili jsme se o tom, že je nutné přimět i mladou generaci, aby se nechala očkovat,“ uvedl. Ruská vakcína Sputnik V podle něj už není téma. „Spíše budeme mít problém v tom, abychom vakcíny, které budeme mít, vyočkovali,“ dodal.

O budoucnosti svého předchůdce Arenbergera v čele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady mluvit nechtěl. „Já bych vyčkal na výsledky kontrol, které byly v nemocnici nařízeny, a pak bych dělal nějaké další závěry,“ dodal s tím, že nemocnici kontrolují ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí.

Návrat ministra Vojtěcha, registrace pro třicátníky a otázky pro Cummingse

K personálním otázkám v úřadu uvedl, že zásadní změny neplánuje, ale některé nejbližší lidi si chce přivést. Nabídku od premiéra vést znovu resort zdravotnictví dostal minulý týden. „Bral jsem to jako nějakou alternativu. Nepočítal jsem s tím, že to takto dopadne,“ dodal. Podle něj by na chod úřadu mělo negativní efekt, kdyby přišel nový ministr neznalý jeho fungování.

O své budoucnosti jako velvyslance ve Finsku, do níž byla jeho nominace schválená vládou i prezidentem, nechtěl dnes spekulovat. Platí podle něj ale, že nebude v podzimních volbách kandidovat do Sněmovny.

Autor: ČTK
Témata: Domov
  • Vybrali jsme pro Vás