15. listopadu 2018 23:16, aktualizováno 16. 11 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: Synův stav se značně zhoršil. Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují

Premiér Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš | foto: ČTK

Praha Novináři ve Švýcarsku v pravidelných intervalech bouchají na dveře bytu mého syna. Jeho stav se kvůli tomu zhoršil, v noci mi psal. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v pátek ráno před odletem do Bruselu, kde se má setkat s šéfy Evropské komise a Evropské rady. Zároveň se vyjádřil ke své pozici ve vládě.

„Do Švýcarska se stěhují naše televizní štáby, moje paní mě včera informovala, že pravděpodobně novináři pravidelně v hodinových intervalech bouchají na dveře bytu, kde bydlí můj syn, a díky tomu se mu značně zhoršil stav,“ uvedl v pátek ráno Babiš. Již několik hodin předtím se podobným tvrzením přišel na svém facebookovém profilu.

Babiš tím reagoval na vyjádření svého syna Andreje Babiše mladšího, který jej obvinil ze lži. Seznam Zprávy před několika dny přinesly výpověď Babiše juniora, že jej měli spolupracovníci jeho otce unést na Ruskem okupovaný ukrajinský poloostrov Krym. Babiš takové tvrzení odmítá a hájí se tím, že jeho syn, stejně jako dcera z prvního manželství, jsou duševně nemocní.

„Byl jsem s ním (se synem) v kontaktu, psal mi asi v půl čtvrté ráno,“ doplnil viditelně unavený Babiš se slovy, že nechápe, jak média mohou prezentovat vyjádření psychicky nemocného člověka. Označil to za skandál. Podle informací serveru Lidovky.cz takřka celou noc písemně komunikoval se svým synem a jeho matkou.

Redaktoři Seznamu, kteří výpověď Babiše mladšího přinesli, se podle ministerského předsedy do objektu, kde bydlí jeho, “vloupali jako mafie”. „Použili mafiánské metody,“ uvedl Babiš starší. Zopakoval, že k žádnému únosu nedošlo a v kauze Čapího hnízda, kvůli němuž měl Babiš junior podle svých slov zmizet, se žádná nová fakta neobjevila.

„Zaprvé říkáte, že jsou v kauze (Čapí hnízdo, pozn. red.) nová fakta, to je lež. Žádná nová fakta nejsou. Nějací novináři zneužili informaci, kde bydlí můj syn a jeho matka, považuju to za největší hyenismus, co znám,“ doplnil český premiér.

Český premiér zopakoval, že k žádnému únosu nedošlo a zkritizoval veřejnoprávní rozhlas a televizi za zpravodajství k případu. Chce, aby novináři nechali pracovat policii a orgány, které kauzu Čapí hnízdo vyšetřují. „Nevidím důvod, aby někteří novináři tady nahrazovali orgány činné v trestním řízení a vedli investigaci a zneužívali psychického stavu mého syna. Považuji to za skandál,“ řekl Babiš.

Znovu se také pozastavil nad načasováním odvysílání rozhovoru, který byl podle něj natočen 16. října a odvysílán tento týden, když byl Babiš na pracovní cestě v Palermu na Sicílii.

‚Nikdy neodstoupím‘

Během emotivního projevu před odletem do Bruselu český premiér zároveň popřel, že by probíhala vládní krize s poukazem na to, že vláda zasedala ve středu i ve čtvrtek.

Tisícový dav, jenž ve čtvrtek proti předsedovi vlády demonstroval a volal po jeho demisi, jej prý nemůže rozhodit.  „Nikdy neodstoupím. Nikdy! Ať si to všichni zapamatují. Nikdy“, řekl. „Pokud budu odvolaný, fajn,“ dodal. Celou záležitost vnímá jako puč a akci hodnou rozvědky. „Je to puč Palerma. Je to akce hodná rozvědky, možná zahraniční, možná české,“ prohlásil.

Premiér také řekl, že je rád, že ho prezident Miloš Zeman a senátor Jiří Čunek (KDU- ČSL) podpořili, a zkritizoval práci veřejnoprávní televize a rozhlasu.

Současné bydliště premiérova syna vypátrali novináři serveru Seznam Zprávy Sabina Slonková a Jiří Kubík, kteří s ním na místě udělali rozhovor a v úterý ho zveřejnili na serveru Seznam Zprávy.

„Mezi českými novináři se prý dnes říkalo, že se na tu adresu někteří vydají. Žádám je, aby odešli,“ napsal v příspěvku zveřejněném ve 22.10 na Twitteru a vzápětí i na Facebooku. „ To jste opravdu tak bezohlední?“ dodal.

15.listopadu 2018 v 22:10, příspěvek archivován: 15.listopadu 2018 v 22:46

Na dveře bytu v Ženevě, kde spí můj syn Andrej, bouchají teď nějací lidé. Volala mi jeho vyděšená matka. Mezi českými novináři se prý dnes říkalo, že se na tu adresu někteří vydají. Žádám je, aby odešli! Nepochopili jste, že je syn nemocný? To jste opravdu tak bezohlední?

Údajný únos na Krym

Premiérův syn řekl serveru Seznam Zprávy, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Premiér médiím řekl, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen. Uvedl také, že jeho dospělý syn i dospělá dcera jsou psychicky nemocní. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. Babišův syn také serveru Seznam Zprávy sdělil, že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje. Babiš mladší je klíčovým svědkem a zároveň podezřelým v kauze dotace na Čapí hnízdo.

Na Krym ho odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov. V rozhovoru pro čtvrteční Právo Protopovov uvedl, že byl od léta 2015 asistentem Babišova syna a do Ruska a na Krym ho odvezl loni v září kvůli tlaku médií po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. V listopadu se na Krym vrátili. Jejich cestu dokumentuje řada fotografií a věděli o ní i příbuzní, uvedl Protopopov.

Premiér ve čtvrtečním živém vstupu na ČT24 uvedl, že jeho syn nikdy nebyl českým občanem. Ve Švýcarsku studoval a žije tam jeho matka, dodal. Za největší odpornost označil zpochybňování nemoci jeho syna. „Chápu, že médiím nevadí, že tady běží další kampaň. A zneužíváte nemocného člověka. Já bych se na vašem místě styděl,“ řekl Babiš.

Senát včetně zástupců ČSSD ve čtvrtek vyzval premiéra k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Prezident Zeman oznámil, že v případě vyslovení nedůvěry vládě pověří sestavením nového kabinetu opět Babiše.

Ten samý den ve večerních hodinách se konala v reakci na vývoj posledních dnů na Václavském náměstí demonstrace, během níž účastníci čekého premiéra vyzývali k podání demise.

V pátek k případu promluví představitelé Městského státního zastupitelství v Praze a policie, připravili společné tiskové prohlášení. Vyjádří se jak ke kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, tak k případu údajného únosu syna premiéra.

V belgické metropoli premiéra čekají osobní schůzky s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem a šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Mluvit budou zejména o brexitu, migrační politice či zrušení střídání letního a zimního času.

Babiš bude jednat rovněž s eurokomisařskou Věrou Jourovou a komisařkou Margrethe Vestaverovou. S druhou jmenovanou má mimo jiné projednat třeba prodej ocelářské společnosti ArcellorMittal Ostrava.

VÍCE K TÉMATU ČTĚTE ZDE

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz