Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volání ze zahraničí díky EU zlevňuje

Česko

BRUSEL Ode dneška si mohou Evropané užívat levnějšího volání ze zahraničí. Od 1. července totiž v platnost vstupuje nařízení Evropské komise regulující ceny roamingu mobilních operátorů.

Díky výše zmíněnému nařízení jsou operátoři nuceni poskytovat volání v rámci zemí Evropské unie za maximální cenu 0,39 eura (zhruba 10 Kč) za minutu hovoru. Doposud byl tento limit 43 eurocentů (cca 11 Kč).

Příchozí hovory od nynějška nesmí být dražší než 0,15 eura (zhruba 4 Kč) za minutu a cena sms odeslaných by neměla překročit 0,11 eura (cca 3 koruny).

Všem třem českým mobilním operátorům tak nezbývá než volání ze zahraničí zlevnit. Telefónica a Vodafone tak učinily již v minulých týdnech, T-Mobile si snížení cen roamingu nechal až na dnešek, tedy na poslední možný termín.

Všichni tři tuzemští operátoři se chystají účtovat svým zákazníkům za volání ze zahraničí (v rámci Evropské unie) maximální možnou částku, která po započtení DPH činí 11,90 Kč.

Od roku 2005, kdy se Evropská komise začala cenami roamingu zabývat, se náklady na příchozí a odchozí hovory v rámci Evropské unie snížily o 73 procent. A již nyní je nad slunce jasnější, že zlevňování roamingu bude i nadále pokračovat. Přesně ode dneška za rok, tedy 1. července 2011, má maximální cena odchozího hovoru ze zahraničí podle rozhodnutí Evropské komise klesnout na 0,35 eura (9 korun) za minutu a cena příchozího hovoru by neměla přesáhnout hranici 11 eurocentů (3 koruny).

Záměrem Evropské komise je, aby rozdíl mezi cenou za domácí hovory a poplatky za roaming definitivně zmizel v roce 2015.

Už v červnu tohoto roku byl nařízením Evropské komise mimo jiné zaveden také povinný limit na datový roaming v maximální výši 50 eur (zhruba 1500 korun), pokud si zákazník jeho výši sám nenastaví jinak.

„Turisté ani lidé, kteří cestují služebně, již nebudou překvapeni výší účtu za surfování po internetu prostřednictvím tzv. chytrých telefonů nebo laptopů při svých cestách po Evropské unii,“ uvedla ve svém prohlášení místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu, Holanďanka Neelie Kroesová.

A k tomu dodává: „Evropská unie snižuje náklady na roamingové volání pro turisty. Mým cílem je učinit telekomunikační trhy EU konkurenceschopnějšími.“

Autor: