Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volba kouče se blíží k patu

Česko

Nadpoloviční podporu nemá ve výkonném výboru ČMFS zdaleka ani Jozef Chovanec

PRAHA Už za osm dní by měla mít reprezentace nového trenéra. Jasná většina členů výkonného výboru fotbalového svazu však zatím neví, pro koho by zvedla ruku.

Ze včerejší ankety ČTK mezi dvanácti ze třinácti volitelů vyplynulo, že nejsilnější podporu má zatím Jozef Chovanec. Ale dva jisté hlasy od Vladimíra Blažeje a Ivana Haškovce by mu na návrat do funkce, kterou již jednou zastával před Karlem Brücknerem, zdaleka nestačily. Ke zvolení je totiž zapotřebí získat nadpoloviční podporu - tedy minimálně sedm hlasů.

Ve hře zůstávají vedle Chovance ještě Petr Rada a Němec Klaus Tompmöller. Jejich šance podle současného rozložení sil jsou zanedbatelné. O nástupci Karla Brücknera se bude rozhodovat ve čtvrtek 17. července na zasedání výboru. Trojice adeptů figuruje na seznamu odstupujícího reprezentačního manažera a svazového místopředsedy Vlastimila Košťála, který má za úkol Brücknerova nástupce navrhnout.

Čerstvé stanovisko neodkryl pouze Košťála, nepodařilo se ho kontaktovat. Odstupující manažer národního týmu by měl absolvovat již druhou schůzku s Topmöllerem, takže se dá očekávat, že zatím nebude odkrývat karty.

Kubíček pojede za Zemanem K Chovancovu táboru se měl přidat i místopředseda Jiří Kubíček. Ve vyjádření pro server sport.cz nastínil jinou možnost. Chystá se oslovit Zdeňka Zemana, byť italský kouč už podepsal smlouvu s CZ Bělehrad. „Ve stejný den, kdy zasedá výkonný výbor, hrajeme večer se Sigmou přípravu proti Zemanově klubu, takže já se do Mariboru klidně vydám. To stihnu, protože za půlhodiny bude po volbě.“

Další nerozhodnutí členové výkonného výboru ještě mohou změnit názor. „Dokud nebudu znát vize, představy a filozofii jednotlivých kandidátů, nehlasuji pro nikoho. Od každého bych rád slyšel, co má s reprezentací za plány. Nemůžeme přijít na výkonný výbor a zvednout ruce pro nějaké jméno bez seznámení se s kandidátem,“ prohlásil například ředitel teplického klubu František Hrdlička.

Radikálnější názor mají Radek Bělák s Daliborem Kučerou. Pro ně ani jeden z tria možných trenérů není vhodnou variantou. „Třeba budou další kandidáti. Situace se totiž stále mění,“ řekl Bělák. Kučera si posteskl, že výbor má zúžený manévrovací prostor. „Manažer Košťál zaspal dobu a nyní vybíráme z toho, co zbylo.“

***

Rozložení sil ve výkonném výboru

Pro Chovance - 2 Vladimír Blažej, Ivan Haškovec Nerozhodnutí - 8 Jaroslav Vacek, Rostislav Votík, Miroslav Vrzáček (kloní se ale k Chovancovi), Václav Chvála, František Hrdlička, Jaroslav Starka, Radek Bělák, Jiří Kubíček Zdrží se hlasování - 1 Dalibor Kučera Tají svůj názor - 1 Pavel Mokrý Je před jednáním s Topmöllerem - 1 Vlastimil Košťál

Autor: