Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna zvolila pět místopředsedů, Pirátku Richterovou překvapivě až ve druhém kole

Česko

  21:17aktualizováno  22:38
Poslancům stačily dva dny, aby dokončili ustavující schůzi Sněmovny. Končící vláda Andrej Babiše se tak sejde ve čtvrtek v 8 hodin, aby schválila demisi. Poslanci zvolili novou šéfku Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou a zatím pět místopředsedů. V tajné volbě překvapivě až ve druhém kole uspěla místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Překvapivě proto, že se na nominaci místopředsedů domluvilo pět stran, které uzavřely koalici a sestavují vládu, kterou povede Petr Fiala.

Zvoleni kromě Richterové byli také Jan Skopeček z ODS, Věra Kovářová z hnutí STAN, Jana Bartošek z KDU-ČSL a Jana Mračková Vildumetzová z hnutí ANO. Celkem má být šest místopředsedů Sněmovny, o jednoho více než dosud.

V prvním kole bylo vydáno 195 hlasovacích lístků. Mračková Vildumetzová dostala 142 hlasů, Skopeček 102 hlasů, Bartošek i Kovářová 100 hlasů, Richterová 95 hlasů, Vondráček 92 hlasů a Okamura 80. Osm hlasů bylo neplatných, Richterové v prvním kole ke zvolení chyběly tři hlasy.

I ve druhém kole bylo vydáno 195 hlasovacích lístků. Richterová dostala 101 hlasů a prošla, Vondráček 92 a Okamura 87 hlasů.

Neuspěl tak ani bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO, ani šéf SPD Tomio Okamura. Jedno místo ve vedení dolní komory tak zůstává zatím neobsazené. A strany mohou navrhnout jiné kandidáty.

Se zastoupením SPD ve vedení dolní komory parlamentu nová většina ve Sněmovně nepočítá.  SPD argumentuje, že ji volilo více než půl milionu voličů a má 20 poslanců, zatímco Piráti jen čtyři.

Demise končící vlády a jmenování nového premiéra

Po ustavující schůzi musí podle Ústavy podat vláda Andreje Babiše demisi a prezident Miloš Zeman má pak jmenovat nového předsedu vlády.

„Vláda je zítra v 8 hodin, pokud dnes schůze skončí,“ sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš. Vláda by tak ve čtvrtek ráno mohla podat demisi.

V úterý Hrad oznámil, že prezident pověřil jednáním o sestavení vlády šéfa občanských demokratů a lídra koalice SPOLU Petra Fialu.

Ten se již před tím dokázal domluvit s šéfy KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů na koaliční smlouvě. Jména členů vlády chce představit nejprve prezidentovi Zemanovi.

V závěru ustavující schůze Sněmovny se poslaneckého mandátu vzdal zlínský hejtman za ANO Radim Holiš. Ve Sněmovně ho nahradí Margita Balaštíková, která byla poslankyní už v minulém volebním období.

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Mohlo by vás zajímat