Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Volba prezidenta bude za týden, kandidáti rozhodnutí soudu přivítali

Česko

  15:34
BRNO - První přímá volba prezidenta se uskuteční v plánovaném lednovém termínu a bez účasti kandidáta Tomia Okamury. Jeho stížnost, spojenou též s návrhy na zrušení části právní úpravy přímé volby, budou soudci dál zkoumat. Většina prezidentských kandidátů v prvních reakcích rozhodnutí Ústavního soudu přivítala.

Senátor Tomio Okamura se svými advokáty a poradci přichází k budově Ústavního soudu v Brně, aby odevzdal stížnost proti vyřazení z prezidentských voleb. foto: ČTK

Ústavní soudci se znovu sejdou v pondělí a podle potřeby i v příštích dnech, termín voleb to už ale s nejvyšší pravděpodobností neovlivní.

"Podstatné je, že ty volby v plánovaném termínu ohrožené nejsou a mohou proběhnout," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Soudci byli při dnešním rozhodování jednotní, žádný z nich neuplatnil takzvané odlišné stanovisko.

Premiér Petr Nečas vzal rozhodnutí Ústavního soudu na vědomí. "Oceňuji, že soudci rozhodli v tak krátkém termínu," uvedl. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek uvítal, že se volba prezidenta může konat v řádném termínu.

ČTĚTE VÍCE O OKAMUROVĚ STÍŽNOSTI:

Prezidentský kandidát Jan Fischer označil postup ústavních soudců za dobrou zprávu pro občany, podle Zuzany Roithové z KDU-ČSL i Přemysla Sobotky z ODS jde o moudré rozhodnutí. Kandidáti Jiří Dienstbier, kandidát ČSSD a Karel Schwarzenberg, kterého do boje o Hrad vyslala TOP 09 věří, že nyní skončí zpochybňování legitimity voleb.

Rozhodnutí přivítal i čestný předseda SPOZ Miloš Zeman. Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková vzala verdikt na vědomí, ale podle svých slov lituje, že se prezidentské volby neúčastní Okamura, který má podle ní zřetelnou podporu části voličů. "Z hlediska demokratických principů proto považujeme za nešťastné, že tito voliči nebudou moci svou podporu vyjádřit v samotných volbách," dodala Bobošíková.

Jana Bobošíková

Okamura jako nestranický kandidát shromáždil potřebný počet podpisů, ale po odpočtu těch neplatných klesl pod stanovenou hranici 50 000 podporovatelů a vnitro jej do přímé volby nepustilo. Nevyhověl mu ani Nejvyšší správní soud. Okamura nyní žádá soudce o zrušení ústavní podmínky 50 000 podpisů pro nezávislé kandidáty a několika pasáží v prováděcím zákoně.

V prováděcím zákoně Okamura zpochybňuje dva paragrafy, které upravují náležitosti kandidátních listin a podmínky jejich registrace. Popisují například způsob kontroly podpisů v peticích. Dále navrhuje zrušit dvoudenní lhůtu pro podání opravného prostředku proti rozhodnutí vnitra a zpochybňuje ministerskou vyhlášku o provedení volby.

Volba proběhne za týden

Lidé půjdou volit prezidenta 11. a 12. ledna. O jejich hlasy se v prvním kole uchází devět kandidátů. Tři z nich získali nominaci od zákonodárců, šest jich nasbíralo podpisy občanů. Kandidaturu Bobošíkové umožnilo až rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. K favoritům přímé volby patří podle průzkumů bývalí premiéři Fischer a Zeman.

Ústavní soudci v pátek také pro zjevnou neopodstatněnost odmítli stížnosti Anny Kašné ze Šumperka, Jiřího Kesnera z Kolína a aktivisty Petra Cibulky, kteří chtěli kandidovat na prezidenta, nezískali však potřebných 50 000 podpisů. U Ústavního soudu nadále leží stížnosti aktivisty Lukáše Kohouta a Zbyška Dřevojana ze Znojma, které se taktéž týkají prezidentských voleb.

Autoři: ,