Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel v debatě ČT

Petr Pavel a Andrej Babiš před televizní debatou (22. ledna 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO Andrej Babiš, který se o post hlavy státu příští týden utká s generálem Petrem Pavlem. „Změnil jsem názor,“ řekl Babiš. Kandidáti se přeli o kampaň, pomoc Ukrajině napadené Ruskem i o komunistickou minulost.
  19:41aktualizováno  22:53

„Chtěl bych být prezidentem všech,“ prohlásil v téměř dvouhodinové debatě Babiš. Argumentoval, že v případě, že vyhraje Pavel, bude pětikoalice ovládat nejen vládu, Sněmovnu i Senát, ale také Pražský hrad, a varoval před tím.

„Máte proti sobě většinu národa, šedesát procent vás nechce,“ opáčil Pavel. Prohlásil, že by jako prezident rozhodně neplnil příkazy vlády.

Před tím si v debatě posteskl nad tím, jak vypadá předvolební kampaň. „Je to jeden nefér útok za druhým, řada lidí si oddychne, až to skončí,“ prohlásil Pavel.

Za nefér a zavádějící znovu označil Babišův billboard, podle nějž šéf ANO nezavede zemi do války, protože je diplomat, ne voják. Babiš dříve uznal, že slovo voják v inzerátu byla chyba, a slíbil ho nahradit slovem generál.

Babiš by v případě napadení jiné země NATO nevyslal české vojáky na pomoc

V teoretickém případě napadení Polska či pobaltských států by bývalý premiér nevyslal české vojáky na pomoc napadené zemi. „Ne, určitě ne. Já chci mír, já nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ prohlásil Babiš.

Koho budete volit v druhém kole?

celkem hlasů: 77433

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Petra Pavla63596
Andreje Babiše11312
Nikoho2525

Petr Pavel připomněl, že Česko má jako země NATO závazek přijít ostatním členským zemím v případě napadení na pomoc. „Když už jsme členem nějaké takové organizace, tak nejenom, že z toho těžíme v rámci kolektivní bezpečnosti, ale také do toho něco dáváme. A to je ten náš závazek účastnit se společně, když bude napaden někdo jiný,“ řekl generál Pavel.

Smlouva, na jejímž základě NATO vzniklo, uvádí v článku 5, že ozbrojený útok proti členské zemi v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem členům aliance. V takovém případě mají ostatní členské země v součinnosti s ostatními podniknout takovou akci, jakou budou považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly.

„Pan generál nevěří v trvalý mír,“ zaútočil v debatě na svého soupeře Babiš. „Trvalý mír skutečně je iluze. Lidská historie je historií konfliktů, což neznamená, že bychom neměli o mír usilovat,“ ohradil se Pavel.

Babiš vyčítal svému soupeři, že v minulosti jako předseda vojenského výboru NATO jednal s Valerijem Gerasimovem, který je nyní v čele ruské armády, která rozpoutala válku na Ukrajině. „Vy jste neuvěřitelný manipulátor,“ opáčil Pavel. Důležité podle něj je koordinovat postup se spojenci s NATO.

„Nepotřebujeme vojáka na Hradě, ale člověka, který rozumí a pomáhá lidem,“ řekl Babiš. „Vy jste chaotický mikromanažer,“ nenechal si to líbit Pavel.

33 let jsem sloužil demokracii, řekl Pavel

Řeč byla i o tom, jak má vypadat další pomoc České republiky Ukrajině napadené agresivním režimem Vladimira Putina.

„Problém je, že naše vláda zapomíná na naše občany,“ řekl Babiš. Pomoc Ukrajině má podle něj být koordinována na úrovni Evropské unie.

„Solidarita by měla fungovat i za cenu toho, že si dočasně snížíme svůj komfort,“ uvedl k pomoci Ukrajině Pavel.

Došlo i na komunistickou minulost obou kandidátů na Hrad. „Byl jsem jen řadovým komunistou,“ řekl k tomu Babiš. Dohadoval se s moderátorem ČT Martinem Řezníčkem kvůli tomu, že Babišovi připomněl, že je uveden jako agent v evidenci StB. Babiš se o to stále na Slovensku soudí.

„Mojí omluvou bylo těch 33 let od roku 1989, kdy jsem se podílel na budování demokratické společnosti,“ řekl ke svému bývalému členství v KSČ Pavel.

Moderátor se také Babiše ptal, proč se v Děčíně setkal se stalinistou Josefem Skálou. Šéf ANO mu opáčil, že bude jednat s každým, když to bude třeba.

„Já jsem invazi nevítal,“ odmítl pak Pavel, když ho Babiš přirovnal ke Skálovi, který souhlasil s okupací Československa sovětskou armádou v roce 1968.

Babiš by dal Fialovi šanci na sestavení vlády

„Pověřil bych toho, kdo bude mít největší šanci sestavit funkční vládu s důvěrou,“ řekl Pavel k tomu, komu by dal příležitost sestavit vládu. Znovu se ohradil proti tvrzení Babiše, že je vládním kandidátem.

„Určitě bych pověřil toho, kdo má 108,“ uvedl Babiš. Přiznal tak, že by dal šanci sestavit vládu současnému premiérovi Petru Fialovi.

Řeč přišla i na zadlužování České republiky. „Není to pravda,“ ohradil se Babiš, když se ho moderátor ptal na to, že Česko je jednou z nejrychleji se zadlužujících se zemí. „Rozdával jste lidem na úkor budoucnosti. Pouze jste si kupoval přízeň lidí,“ řekl jeho soupeř Pavel.

Všechno jinak než za Zemana

Jedna z mála věcí, na níž se nepřímo shodli, je distanc od toho, jak úřad hlavy státu vykonával Miloš Zeman. „Všechno bych dělal jinak než Zeman,“ tvrdil v nedělní debatě ČT Babiš.

Příkřeji se od Zemanovy éry distancoval Pavel. “Diskreditoval nás navenek proruskými a pročínskými stanovisky,“ zhodnotil působení končícího prezidenta.

Simulátor 2. kola prezidentských voleb.

Tváří v tvář v televizi se Pavel s Babišem utkají ještě příští týden ve středu na CNN Prima News, ve čtvrtek na Nově a v pátek, těsně před otevřením volebních místností, se koná debata Českého rozhlasu. Zatím se oba soupeři potkali v diskusi jen v Blesku a na dálku diskutovali ještě pro Deník.

Podle v sobotu zveřejněného průzkumu Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi by Pavla ve druhém kole volilo určitě 46 procent lidí a spíše 7 procent, Babiše by určitě volilo 29 procent voličů a spíše dalších 9 procent.

CNN Prima News zveřejnila průzkum STEM, podle nějž má Pavel šanci porazit Andreje Babiše se ziskem 57,6 procent hlasů,zatímco bývalý premiér má podle průzkumu šanci na 42,4 procenta. STEM uvedl, že by ke druhému kolu mohlo přijít 68 procent voličů.

O tom, kdo bude novou hlavou státu, se definitivně rozhodne 27. a 28. ledna.

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat