„Věřím jeho slibu, že ukončí válku na Ukrajině, protože když byl prezident, nebyla žádná válka. Také doufám, že během jeho prezidentství můžeme dosáhnout obchodní dohody mezi EU a USA, ze které by profitovali občané na obou stranách Atlantiku,“ napsal Babiš na sociální síti X.
Pravda je to jen zčásti. V době, kdy byl Trump prezidentem, proruští separatisté podporovaní režimem Vladimira Putina bojovali o odtržení ukrajinského Donbasu a po celou dobu Trumpovy vlády také Rusové okupovali Krym, který anektovali v rozporu s mezinárodním právem.
Šéf vládního hnutí STAN, ministr vnitra Vít Rakušan, vidí volbu americké hlavy státu diametrálně jinak než Babiš.
„Já bych bez váhání volil Kamalu Harris. Sobecký důvod je ten, že v případě jejího vítězství bych neměl obavu o pevnost euroatlantické vazby, která je základem pro stabilitu liberální demokracie nejen u nás. Také vnímám, že se nepopulisticky staví k výzvám dneška. Její postoj ke klimatické změně, ochraně práv menšin, akcent na vzdělávání a inovace, přístup ke zdravotní péči a také čitelné postoje v zahraniční politice – to vše je mi blízké a sympatické. Hlavně si ale přeji, aby volby proběhly pokojně a oba soupeři výsledek akceptovali,“ napsal na síti X Rakušan.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (dříve Piráti, dnes nestraník) v půlce října v debatě na konferenci Forum 2000 řekl, že oba američtí prezidentští kandidáti si budou v případě výhry uvědomovat důležitost Evropy. Pokud uspěje Trump, zvýší se podle Lipavského odpovědnost Evropy v otázce bezpečnosti.
„Dlouhodobě říkám, že Evropa musí být připravena na obě verze, v obou případech to bude znamenat, že budeme muset víc stát na svých nohou,“ uvedl již dříve premiér a předseda ODS Petr Fiala. Připomenul, že Spojené státy mají své priority, a to i v jiných částech světa, než je Evropa.