Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Skončila možnost přihlásit se do boje o Hrad. Zájem má 21 uchazečů

Favority prezidentské volby podle průzkumů veřejného mínění jsou Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš foto: Koláž iDNES.cz

Poslední možnost přihlásit se do volby příštího prezidenta měli v úterý do 16 hodin zájemci o Hrad po Miloši Zemanovi. Museli předložit podpisy 50 tisíc podpisů občanů nebo 20 poslanců či deseti senátorů. Na poslední chvíli to nechali šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula a podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš.
  7:28aktualizováno  16:22

Podle ministerstva vnitra se nakonec přihlásilo 21 zájemců. iDNES.cz to řekl mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

Všechna jména zájemců o Hrad přitom nejsou zatím známa.

Ministerstvo vnitra všechny podané přihlášky překontroluje do 24. listopadu a o den později rozhodne o jejich registraci. Neúspěšní kandidáti se pak ještě do konce listopadu mohou obrátit na Nejvyšší správní soud.

Brzy ráno v úterý přišel na ministerstvo vnitra Diviš, který už v pátek na tiskové konferenci oznámil, že jich nasbíral přes 60 tisíc, přesně 61 600.

O dvě hodny po něm odevzdal 73 037 podpisů Janeček a pozornost pak vzbudila jeho odpovědí na otázku, jaké si dává šance: „Jsem přesvědčen, že moje šance jsou větší než zlatý řez pí neboli odmocnina z pěti mínus jedna, to celé lomeno dvěma.“

Šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula přinesl hodinu po poledni na ministerstvo vnitra 11 podpisů senátorů a 62 384 podpisů pod peticí občanů.

Středula prozradil, že dostal podpisy třeba od senátorky za Piráty Adély Šípové, od občanského demokrata Tomáše Jirsy či od Petra Víchy z ČSSD.

Naopak bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková oznámila, že nakonec nebude kandidovat na prezidentku republiky. Tvrdí, že je to proto, že se jí nepodařilo sehnat 100 tisíc podpisů voličů, jak si sama vytkla. Ke kandidatuře s podpisy občanů je přitom potřebná jen polovina tohoto počtu - tedy 50 tisíc.

K tomuto počtu podpisů se ani nepřiblížil komunista Josef Skála. Portál iDNES.cz již v pondělí uvedl, že podařilo nasbírat pro Skálu 35 913 podpisů, což ale nestačí.

„50 tisíc podpisů bylo vysokou laťkou i pro soupeře, kupující je přes komerční agentury.Nám je sbírali nezištní dobrovolníci. K cíli jsme byli sice blíž, než podle práskače „zleva“. Až k cíli jsme však skutečně nedošli,“ přiznal v úterý Skála.

I tak je již nyní zřejmé, že volby hlavy státu se zúčastní rekordní počet zájemců. Zatímco v letech 2013 a 2018 bojovalo o Hrad vždy devět lidí, nyní to může být až dvojnásobný počet.

Podle průzkumů veřejného mínění je nyní favoritem volby generál ve výslužbě a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel, který by ve druhém kole porazil bývalého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, slušnou šanci na postup do druhého má i bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Podle agentury Median by Pavel získal 22,5 procenta hlasů, o půl procenta méně Babiš, ekonomka Nerudová 15 procent.

Pavel podal přihlášku v pondělí, stejně jako podnikatel Tomáš Březina, v minulých dnech tak již učinili Babiš i Nerudová, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima či poslanec SPD Jaroslav Bašta.

První kolo volby hlavy státu se uskuteční 13. a 14. ledna, předpokládané druhé kolo o dva týdny později.

Koho byste volili v prvním kole?

celkem hlasů: 36219

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 14. listopadu 2022. Anketa je uzavřena.

Danuši Nerudovou12880
Petra Pavla11180
Andreje Babiše6176
Někoho jiného2925
Pavla Fischera2305
Nikoho753

Mohlo by vás zajímat