Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volby 2013? Možná opět Klaus vs. Zeman

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus. | foto: ČTK

PRAHA Před volbami do sněmovny v roce 2013 se zřejmě Česko dočká souboje dvojice titánů české politiky. Po letech se proti sobě možná opět postaví letití soupeři: bývalý šéf ODS Václav Klaus a expředseda socialistů Miloš Zeman.

Prezident i důchodce z Vysočiny ovšem už „své strany“ opustili a pro sobotní Právo shodně hovořili o možnosti vytvoření zcela nových politických subjektů.

„Já neusiluji o jakoukoliv změnu ODS v jakémkoli směru. Mohu za sebe spekulovat, jestli očekávám, že další vývoj ODS bude ve směru, který mne bude těšit, ale to je jiná úvaha. Jako jistou hypotézu mohu říci, že moc k těšení v tom nevidím a neočekávám,“ začal Klaus svoji už téměř klasickou kritikou strany, ze které definitivně vystoupil loni v prosinci na kongresu, kde se vzdal funkce čestného předsedy.

„To mne vede k úvahám, kdo ví co bude v roce 2013, jestli nebude prostor pro nějaký můj další vstup do politiky s jiným praporem v ruce. O žádný pohyb ODS opravdu neusiluji. Jestli je to potěší, nebo mávnou rukou, je věc druhá,“ dodal prezident Klaus aniž by chtěl tuto svoji myšlenku více rozvíjet.

Faktem ovšem je, že Klausovi prezidentský mandát vyprší v únoru 2013. Další volby do sněmovny by se měly konat až na podzim téhož roku. v tu dobu jednasedmdesátiletý Klaus by tak měl několik měsíců na založení, přípravu nové strany a i kampaň do sněmovny.

Zeman: Budu o tom uvažovat při paktu ČSSD a ODS
O návratu do vrcholné politiky uvažuje i Klausův letitý sok Miloš Zeman. Ten ale nemá důvod čekat, až mu vyprší jakákoliv funkce: jako důchodce totiž žádnou nemá. Zato si, jak už je u Zemana zvykem, klade podmínky. I když v tomto případě jejich splnění není nikterak nereálné.

„Budu o tom uvažovat při splnění dvou podmínek. Tím je vznik velké koalice ODS a ČSSD a prohloubení ekonomické krize. Nicméně se modlím, aby tyto dvě podmínky nenastaly,“ řekl LN Miloš Zeman.

O možnosti vytvoření velké koalice po volbách se mezi špičkami ODS a ČSSD mluví už nyní. Byť o tom včera Topolánjek mluvil jako o „havarijním řešení“. Zda by do politiky vstoupil například v řadách Strany důstojného života exposlankyně Jany Volfové odmítl Miloš Zeman, kterému bude v roce 2013 devětašedesát let, komentovat.
Pro Právo ale mluvil o vzniku nové strany. Pro tu prý vzniklo místo, protože ČSSD, ze které před dvěma roky vystoupil, je „populistická a demagogická“ a „někteří její představitelé voliče odpuzují“.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...