Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Který lídr slibuje nejvyšší minimální mzdu? Podívejte se na přehled

Minimální mzda v současnosti činí 8500 korun. foto: Shutterstock

Anketa
PRAHA - Letos v srpnu se po šesti letech zvedla minimální mzda. Vláda přidala 500 korun a nyní tak činí 8500 korun. Je to částka dostatečná? Nebo by se měla ještě navýšit? A případně o kolik? Server Lidovky.cz přichází s prvním dílem seriálu, v němž se dočtete, jak se k důležitým tématům staví lídři stran, které mají podle průzkumů šanci dostat se do sněmovny.
  12:33

Minimální mzdu podle mzdových analytiků v současnosti pobírají dvě až tři procenta zaměstnanců, v přepočtu se jedná o 80 až 120 tisíc lidí. V některých případech však zaměstnavatelé zneužívají vyplácení minimální mzdy, aby mohli za zaměstnance odvádět jen minimální odvody na pojištění. A bokem jim pak přidají peníze v hotovosti.

PSALI JSME:

V diskuzích, jak by se minimální mzda měla vyvíjet, se střetávají dva hlavní názory. Ti, kteří obhajují její zvýšení, odkazují na inflaci a růst životních nákladů. Naopak argument pro nezvyšování mzdy zní, že pro firmy to znamená růst nákladů a hrozí tak propouštění.

Na jakou stranu se kloní předsedové partají, které chtějí uspět ve sněmovních volbách? Zatímco komunisté prosazují navýšení mzdy až na 14 tisíc, ODS považuje zvyšování minimální mzdy za škodlivé a pro hnutí ANO je minimální mzda zbytečný nástroj.

PŘEDVOLEBNÍ OTÁZKA SERVERU LIDOVKY.CZ

Měsíční hrubá minimální mzda nyní činí 8500 korun. Je to podle vás dostatečná suma? Popřípadě na kolik by se podle vás částka měla zvýšit?

Martin Kuba (ODS)

Předseda ODS Martin Kuba.

Předseda ODS Martin Kuba

"ODS považuje výrazné zvyšování minimální mzdy za ve svém důsledku škodlivé pro zaměstnanost. Pokud budou muset zaměstnavatelé vydat více peněz na mzdy, budou je muset jinde ušetřit. A nejsnáze je ušetří na nejméně kvalifikované pracovní síle. Propustí tedy právě ty, kterým měla vyšší minimální mzda pomoci. Místo s více penězi v peněžence skončí řada z nich na úřadu práce. Je třeba připomenout, že u našich sousedů v Německu a Rakousku minimální mzdu nemají vůbec, stejně jako jinde v Evropě – Švédsku, Finsku, Dánsku, apod. To ukazuje, že minimální mzda jako institut není pro dobré fungování pracovního trhu podstatná."

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

- Předseda sociálních demokratů ve stanoveném termínu odpověď nedodal. Program ČSSD pro předčasné volby ale slibuje navýšení minimální mzdy na 12 tisíc hrubého do roku 2018.

Minimální mzda ve vybraných státech EU - v eurech. Údaj u ČR nezahrnuje navýšení minimální mzdy o 500 korun, tedy zhruba 20 eur. Šedě jsou vyznačeny země, které minimální mzdu nemají stanovenou.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ. Minimální mzda ve vybraných státech Evropy - v eurech. Údaj u ČR nezahrnuje navýšení minimální mzdy o 500 korun, tedy zhruba 20 eur. Šedě jsou vyznačeny země, které minimální mzdu nemají stanovenou.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg hovoří 6. srpna v Praze s novináři po jednání předsednictva strany před středečním hlasováním o důvěře Rusnokovu kabinetu.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

"Ještě nikdy jsem neslyšel ani neviděl člověka, který by byl v jakékoli zemi s minimální mzdou spokojen. Závisí to na tom, jak se bude v příštím půl roce měnit naše hospodářství, podle toho potom můžeme ke zvýšení minimální mzdy eventuálně přikročit. Asi to bude dobré, ale jak vysoko minimální mzdu zvýšit, nedokáži teď říct."

Vojtěch Filip (KSČM)

Vojtěch Filip během jednání Sněmovny,

Vojtěch Filip

"Vzhledem k neustále se zvyšujícím výdajům domácností a klesající životní úrovni většiny občanů Česka jsme jako KSČM pro to, aby došlo k postupnému zvyšování minimální mzdy až na 14 tisíc korun (tj. na 50 % průměrné mzdy). Toto opatření by mělo vést ke zvýšení mezd na úkor zisků, nemělo by tedy ohrozit stávající počet pracovních míst. Dosud stále dochází (s cílem snížit protizákonně odvody do veřejných rozpočtů) ke skrytému využívání "švarcsystému", toto opatření by jej omezilo. Jde o srovnání podmínek s dalšími státy EU."

Srovnání s Evropou

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku činí aktuálně bez pár korun 25 tisíc. Minimální mzda tak tvoří 34 % průměrné mzdy v Česku.

Podle dat Eurostatu za rok 2012, v němž se porovnával právě poměr minimální mzdy k průměrné mzdě, je Česko s 34 % v žebříčku dole spolu s Estonskem, Španělskem či Chorvatskem. Naopak v Řecku, ve Slovinsku či na Maltě tvoří minimální mzda 50 % průměrné hrubé mzdy.

Naopak minimální mzda není zákonem stanovena ve Finsku, Švédsku, Dánsku, Německu či Itálii.

Anketa

Jak by se podle vás měla v současnosti upravit minimální mzda?

Současných 8500 Kč mi přijde optimální (34 % průměrné mzdy). 47
Měla by se zvýšit alespoň na 10 000 Kč (40 % průměrné mzdy). 59
Měla by se zvýšit alespoň na 12 500 Kč (50 % průměrné mzdy). 147
Minimální mzda by se měla zrušit. 513

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Bělobrádek, nový šéf KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek, šéf KDU-ČSL

"Minimální mzda nesmí být brzdou zaměstnávání lidí, ale zase se nesmí nezvyšovat několik let, jak se tomu stalo v minulém období."  

Zdeněk Štengl (SPOZ)

"Rusnokova vláda po šesti letech minimální mzdu navýšila na tuto částku. Věřím, že další zvýšení tak dlouho trvat nebude. Minimální mzda má být zárukou, že se vyplatí pracovat, její výše je ovšem podmíněna ekonomickou situací."

Andrej Babiš (ANO)

Andrej Babiš

Andrej Babiš

"Podle mě by nic takového, jako je minimální mzda, vůbec nemuselo existovat. Pokud vím, v Německu nebo ve Švédsku nic takového není. Mzdy by měl určovat pracovní trh, ne politici. Minimální mzda navíc slouží k obcházení odvodů, zaměstnavatel dá zaměstnanci minimální mzdu a zbytek mu doplatí hotově bokem."

Ondřej Liška (SZ)

Ondřej Liška uhájil post předsedy zelených.

Ondřej Liška

"Strana zelených souhlasí s postupným navyšováním minimální mzdy, její současná výše není dostačující. Důležité je ale prosadit automatické navyšování alespoň o inflaci."

Tomio Okamura (Úsvit)

"8 500 je částka, za kterou se téměř nedá přežít. Je otázka, zda příjem lidem zvyšovat minimální mzdou nebo třeba snižováním nákladů zaměstnavatele na zaměstnance či snižováním nákladů na živobytí samotných zaměstnanců třeba snížením sazby DPH, což také navrhujeme. Což je podle nás daleko systémovější cesta. Pokud budeme zvyšovat minimální mzdu, mělo by ruku v ruce s tím jít také snížení odvodů na zaměstnance, aby tíhu nenesl zaměstnavatel a nebyl nucený oficiální pracovní místa rušit. A jsem pro to, aby stát šel také cestou maximálně snižovat náklady na život nás všech." (Redakčně kráceno.)

          Vývoj minimální mzdy od jejího zavedení v roce 1991

ObdobíMin. mzda v Kč za měsícv Kč za hodinu
1991 únor2 00010,80
1992 leden2 20012,00
1996 leden2 50013,60
1998 leden2 65014,80
1999 leden3 25018,00
1999 červenec3 60020,00
2000 leden4 00022,30
2000 červenec4 50025,00
2001 leden5 00030,00
2002 leden5 70033,90
2003 leden6 20036,90
2004 leden6 70039,60
2005 leden7 18542,50
2006 leden7 57044,70
2006 červenec7 95548,10
2007 leden8 00048,10
2013 srpen8 50050,60
                                                                                   Zdroj: MPSV

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...