Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VOLBY 2016: Hradec stárne. Kraj trápí také odliv lékařů a rušení lůžek

Česko

  10:24
PRAHA - Královéhradecký kraj stárne. Z republiky má dokonce nejvyšší podíl seniorů. A statistici odhadli, že v roce 2050 bude třetina obyvatel kraje starší 65 let. I to se odráží ve volebních programech politických stran před nadcházejícími krajskými volbami.

Velké náměstí. Hradec Kralové foto: Reprofoto

VOLBY 2016: Vysočina stárne. Kraji chybí hospic i centrálně řízená doprava

„Kraj by se měl otázkou stárnutí populace více zabývat a zasadit se i o to, aby byl atraktivní k bydlení a vstřícný pro mladé lidi a rodiny,“ říká k tomu kandidát na hejtmana za uskupení Strany zelených, Pirátů a Změny pro Královéhradecký kraj Martin Hanousek. Podle dat Českého statistického úřadu v kraji navzdory počtu penzistů stagnuje kapacita domovů důchodců. Hanousek nabízí například podporu rodin v péči o svoje blízké i zvýšení dostupnosti péče poskytované seniorům. Podobně mluví i Martin Červíček, který je jedničkou kandidátky za ODS. Podpoříme smysluplné projekty alternativní péče o seniory i projekty aktivního života seniorů,“ slibuje.

Spolu se stárnutím populace trápí kraj na severovýchodě Čech ještě jedna věc – odliv lékařského personálu. Během minulého roku se v kraji snížil počet lůžek. Na Broumovsku je patrný nedostatek pediatrů. V Novém Bydžově se na začátku letošního roku zavřela jednotka intenzivní péče, pacienty si tak mezi sebe musely rozdělit nemocnice v Jičíně a Hradci. I hradecká fakultní nemocnice na tom není s personálem nejlépe. Na konci loňského roku zrušila celonoční pohotovost.

Krajská záchranka pak spočítala, že by potřebovala dalších 22 doktorů. Stárnutí obyvatelstva se přirozeně odráží i ve věku zdravotnického personálu. Až 21 procent lékařů v kraji je ve věkové kategorii nad 60 let. Dalších 24 procent pak ve věku mezi 50 až 59 lety. „Personální stabilizaci zajistíme motivační mzdovou politikou, stipendii i organizačními opatřeními, která sníží neúnosné zatížení lékařů a sester,“ tvrdí lídr Koalice pro Královéhradecký kraj Vladimír Derner.

VOLBY 2016: Karlovarský kraj opouštějí mladí lidé. Chybí mu dálnice a lékaři

Současná krajská koalice ČSSD a KSČM letos uvolnila kvůli nedostatku personálu 30 milionů korun, díky kterým chce mimo jiné motivovat budoucí lékaře. Politici se shodují také na tom, že se zasadí o dostavbu či rekonstrukci nemocnice v Náchodě, se kterou se mělo původně začít už v roce 2012. Podle prvního plánu měla být stavba hotová už v roce 2015. Nastupující politická reprezentace bude mít na příští rok připraveno na přestavbu 150milionů korun.

„Podpoříme racionální rekonstrukce nemocnice Náchod a budeme usilovat o vyrovnanou prosperitu všech krajských nemocnic. Lepší spolupráce kraje s Fakultní nemocnicí Hradec Králové umožní zlepšit profesní vzdělávání zdravotníků a odstranit nespokojenost personálu a jeho nedostatek,“ míní bývalý ministr zdravotnictví a jednička TOP 09 v kraji Leoš Heger. Investice do krajských nemocnic plánuje i Jiří Štěpán, který vede do krajských voleb sociální demokracii.

Ještě o krok dál chce jít hnutí ANO, které si vytyčilo vybudovat urgentní příjmy. „Chceme, aby lidé přestali bloudit po areálech, a proto v každé krajské nemocnici vybudujeme urgentní příjmy. O nemocné se tak postarají odborníci na jednom místě a lidé přestanou špekulovat, jestli s tím či oním mají jít na chirurgii nebo na internu,“ tvrdí jednička kandidátky Klára Dostálová.

Důležité téma: doprava

Důležitým tématem nadcházejících voleb bude také doprava. Ta je jedním z největších témat pro všechny kraje, nejen Královéhradecký. Politici nejčastěji mluví o potřebě dostavit dálnici D11, a to i přesto, že tady se budou muset spolehnout především na ministerstvo dopravy. Podle Martina Červíčka proto musí kraj intenzivně spolupracovat s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), které je ministerstvu podřízené a výstavbu dálnic má na starosti. To chce i Jan Foldyna, lídr kandidátky KSČM.

Naopak volební tandem Svobodných a soukromníků se chce zasadit o to, aby na trh vstoupili i malí dopravci. „Chceme spravedlivé využití dotačních prostředků pro všechny současné i potenciální dopravce,“ říká lídr kandidátky Jan Šebelík.

VOLBY 2016: Bohatá Olomouc a nuzný sever. Na Hané chybí pracovníci, na severu práce

A například TOP 09 a sdružení zelených, Pirátů a Změny pro Královéhradecký kraj slibují také řešení sucha. „Ač se to zatím nemusí zdát, jedná se o jeden z největších problémů kraje. Náprava nevhodných zásahů z minulosti i současnosti, jako je odvodnění krajiny, rušení mezí, regulace řek, zastavování krajiny sklady, bude trvat desítky let. Je třeba začít realizovat revitalizace toků, zadržování vody v krajině a péči zdroje pitné vody,“ míní Hanousek.

Autor: