Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Volby do Senátu - 2. kolo: Lidé vybírají senátory

2. kolo senátních voleb
20:00
Sčítání hlasů i první povolební hlasy jsou za námi. Děkujeme vám za pozornost, kterou jste našemu on-line přenosu věnovali.
19:04
Lidové noviny ikonka online | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Komentátor Lidových novin Daniel Kaiser si myslí, že Wagnerová i Michálek se přidají v Senátu k levici. Přečtěte si jeho názor ZDE.
18:11
ČSSD - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
"Je to jasný vzkaz vládě, že by měla skončit, je to výraz toho, že lidé si přejí její odchod, že si přejí politickou změnu," řekl viditelně spokojený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka k výsledkům voleb. Lidé ve volbách podle něj jasně ukázali, že nechtějí, aby se TOP 09 a ODS podílely na správě krajů a že si nepřejí, aby tyto strany měly vliv na rozhodování Senátu.
18:09
Nebývalou voličskou účast měla ve druhém kole senátních voleb podle prvních výsledků na serveru volby.cz obec Svatava na Sokolovsku. Jenže účast 45,37 procenta vznikla zřejmě chybou v zápise, protože při zpracování volebních výsledků se počet voličů z minulého týdne snížil ze 1331 na 335. Informace o tom, že by v obci z týdne na týden zmizelo téměř tisíc voličů, překvapila i starostku Svatavy Kateřinu Telínovou (nez.). "Nevíme, jak k chybě došlo. Seznamy voličů se mohou za týden mírně změnit. U nás myslím jeden člověk přibyl a jeden naopak zemřel. Ale tisíc voličů se nám určitě neztratilo," řekla ČTK Telínová.
17:45
Leopold Sulovský poděkoval za důvěru voličů a rovněž vyjádřil radost z toho, že se lidé byli schopní vzepřít běžným parlamentním stranám a zvolit nezávislého kandidáta z Ostravy.
17:35
ČSSD bude dostávat dotace za 48 senátorů místo dosavadních 41. Největší opoziční strana sice bude mít v horní komoře 46 mandátů, do stranické kasy ale potečou peníze i za Vladimíra Drymla a Miroslava Krejču. Oba totiž byli v minulosti za ČSSD zvoleni a na vyplácení příspěvku nemá vliv to, že Dryml odešel do SPOZ a Krejča do KDU-ČSL. Počet občanských demokratů klesl o deset na 15. O 855.000 korun ročně přijdou shodně KDU-ČSL a TOP 09/STAN. Lidovci budou mít za pět senátorů 4,28 milionu a TOP 09/STAN za čtyři křesla 3,42 milionu korun. Takzvaně na svém budou komunisté a Severočeši.cz. Mají stále po dvou senátorech, každé z uskupení za ně bude ročně inkasovat 1,71 milionu. Příspěvek budou nově dostávat Piráti, Strana zelených a hnutí Ostravak. Každá získá za jeden mandát 855.000 korun. Nyní stát vyplácel za senátory ročně celkem 69,255 milionu korun. Po letošních volbách to bude 67,545 milionu. Za dva roky, kdy budou další volby, to znamená pro rozpočet úsporu 3,42 milionu korun.
17:31
"Standardní volební výsledek ODS v senátních volbách je sedm až deset křesel. To, co je nad tento počet, bývá považováno za úspěch. To, co je pod tento počet, bývá považováno na neúspěch, čili my jsme dosáhli neúspěšného výsledku. Musíme přijmout s pokorou toto rozhodnutí voličů, analyzovat velmi pečlivě jejich vzkaz, zamyslet se nad příčinami tohoto neúspěchu a udělat vše pro to, abychom tento volební neúspěch odrazili v lepších výsledcích v dalších volbách," vyjádřil Nečas své zklamání z výsledků voleb.
17:29
ČSSD bude ročně dostávat za senátory 41 mil. Kč, polepší si o 6 mil. Příspěvek pro ODS klesne o 8,5 mil. na 12,8 mil Kč. Stát ušetří 1,7 mil. Kč.
17:28
Nejvíc hlasů z letošních senátorů získala Filipiová v Praze 8, kde byla nejvyšší účast, nejméně Berka za ČSSD na Sokolovsku s nejmenší účastí.
17:24
Tomáš Töpfer se po prohře ve volbách zřejmě rozhodl odmlčet. Nedostavil se do štábu ODS, rovněž nereaguje na telefonáty novinářů. Pouze vydal tiskové prohlášení pro ČTK.
17:17
Tomio Okamura děkuje svým voličům za přízeň, na oplátku slibuje maximální úsílí v práci pro Zlínský kraj, který ho zvolil. Zatím nemá představu, zda se v rámci Senátu přidá do některého ze senátních klubů či nikoliv. Okamura tvrdí, že je ochotný spolupracovat s kýmkoliv, kdo podpoří jeho snahu posunout zemi kupředu. Jde mu údajně pouze o změnu politiky a poměrů, proto jde do Senátu. Stejný důvod má prý i pro kandidaturu na prezidenta, kterou dnes oficiálně oznámil. Jeho rozhodnutí vychází z výsledků senátních voleb, které mu potvrdily šanci dosáhnout postu. Okamura několikrát zopakoval, že jediným důvodem pro kandidaturu je tristní stav v této zemi, kterou politici rozkrádají a zloději se nám smějí do ksichtu. Funkci údajně nechce pro ni samou, pouze pro šanci na změnu, kterou mu poskytne.
Tomio Okamura jako moderátor nového zpravodajského pořadu Dobrý večer, Česko! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: ČTK
17:02
TOP 09 - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Výsledek TOP 09 v senátních volbách je úspěchem, míní předseda Schwarzenberg. Strana získala dvě senátorská křesla v horní komoře parlamentu.
17:01
Občanská demokratická strana v Praze při senátních volbách ztratila voliče a neúspěch v hlavním městě je odrazem krize v celé ODS, řekl dnes ČTK místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Vysvětloval tak masivní kampaň, kterou proti němu vyvolala ODS před druhým kolem senátních voleb, aby zajistila vítězství senátorce ODS Daniele Filipiové, která v prvním volebním kole s Dolejšem prohrála. "Myslím si, že nad tím začali přemýšlet lidé v obvodu sami, že ani zvláštní výzvu nepotřebovali, že najednou, když viděli výsledky a řekli si, že jsou z Prahy 8, že si to poskládali v hlavě sami," komentovala vítězství Filipiové místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Občanští demokraté podle ní souboj ostře sledovali, protože pro ně bylo klíčové, aby v některém z obvodů neprohráli v přímém souboji s komunistou.
16:57
Šéf ČSSD Sobotka má druhé kolo voleb za úspěšné, ČSSD bude mít historicky největší senátní klub. Volby posílí tlak na odchod vlády a nové volby.
16:57
KDU-ČSL - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Výsledek lidovců v senátních a krajských volbách ukázal, že se straně vracejí voliči, kteří se od ní odklonili v roce 2010, řekl dnes po zveřejnění součtu hlasů v druhém kole senátních voleb místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda. Podle něj se potvrdilo, že dobré výsledky, kterých strana dosáhla v minulých komunálních volbách, nebyly náhodné. Lidovci ve víkendových volbách obhájili všechna tři senátorská křesla. Řada jejich kandidátů podle Svobody skončila "těsně před branami" druhého kola.
16:50
ODS - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Nečas na tiskové konferenci děkuje voličům, že nevolili KSČM a nezopakovali tak jejich úspěch z 1. kola voleb do Senátu. Rovněž blahopřeje k vítězství Sociálním demokratům. Následně se zamýšlí nad neúspěchem ODS ve volbách. Ztráta Prahy jakožto bašty ODS údajně není překvapením. Již v roce 2010 zde byla nejvíce populární TOP09. Nečas si je vědom obecně poklesu zájmu o jeho stranu mezi voliči, primární odpovědnost za toto selhání stále přikládá předsedovi. Na otázku, zda Nečas nesouhlasí částečně s názorem rebelů, že za pokles popularity ODS mohou ústupky v rámci programu, třeba zvyšování daní, Nečas reaguje zamítavě. Podle něj jsou jejich voliči ochotní odpustit kompromisy, nesnesou ovšem vnitřní hádky a rozpory. Otázku korupce vidí Nečas relativně pozitivně. Podle něj se v poslední době situace zlepšila, došlo k pozitivním krokům. Negativní pohled veřejnosti je údajně způsoben tím, že korupce a její problematika začíná být více transparentní, proto se o ní více mluví.
16:45
Sněmovnu čeká po senátních volbách drobná obměna. Senátory se totiž stali čtyři dosavadní poslanci. Mandát jim zvolením zanikl. Do dolní komory za ně nastoupí náhradníci ze sněmovních kandidátních listin. Ve vládním táboře čeká změna sněmovní klub TOP 09/STAN. Senátorem se stal na Benešovsku jeho člen Luděk Jeništa. Podle kandidátky na volebním webu je prvním náhradníkem do Sněmovny starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. Klub opoziční ČSSD ztratí hned tři dosavadní členy: Miladu Emmerovou, Jana Látku a Františka Bublana.
16:43
ČSSD - ikonka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Litoměřický volební obvod bude v Senátu zastupovat sociální demokrat Hassan Mezian. V druhém kole poměrně těsně porazil komunistku Jitku Sachetovou.
16:34
Přímý televizní přenos v brněnské kavárně Alfa přerušuje potlesk pokaždé, když v něm zazní jméno Elišky Wagnerové. I když (nebo právě proto že) jsou výsledky nějakou dobu jasné, stále dovnitř proudí další lidé, aby nové senátorce popřáli. Ta mezitím vyrazila na živý vstup do studia České televize, na její návrat proto čeká řada gratulantů.