Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zklamání, další prohrané volby, řekl Šmarda. SOCDEM nezískala ani dvě procenta

Volební lídr SOCDEM Lubomír Zaorálek a předseda SOCDEM Michal Šmarda na předvolební tiskové konferenci foto: Jakub Stadler, MAFRA

Sociální demokracie nezískala v europarlamentu ani jeden mandát. Strana získala ve volbách 1,86 % hlasů. „Jsem zklamán,“ řekl po sčítání voleb lídr kandidátky Lubomír Zaorálek. Sčítání výsledků strana sledovala v Lidovém domě v Hybernské ulici v Praze.
  22:56aktualizováno  23:50

„I v České republice se ukázalo, že posílili euroskeptické a pravicové síly. To mě netěší,“ uvedl předseda strany Michal Šmarda a poděkoval kolegům ze strany, voličům, mladým sociálním demokratům. Strana podle něj bude potřebovat hlubší změny.

V současné době se strana chce zaměřit na krajské volby, ze kterých strana určí nové tváře, které se budou ucházet o přízeň voličů v dalších volbách a které budou formovat novou tvář SOCDEM.

Sociální demokracie je podle Šmardy otevřená ke spolupráci s dalšími stranami, subjekty a osobnostmi.

Podle Zaorálka jde o zklamání. „Je to zklamání, ale děkuji za ten velký kus práce,“ řekl.

Lídr kandidátky uvedl, že pro stranu by byl úspěch i jeden mandát. „Počkáme si na výsledky a uvidíme,“ dodal.

Krátce před vyhlášením výsledků poděkovali dobrovolníci z týmu sociální demokracie Zaorálkovi za nasazení v kampani a předali mu kytici. „Počkáme si na výsledek a uvidíme, jaké to bude,“ řekl. Mladým poděkoval za zájem. „Ukazuje to, že to má smysl.“

Společně se Zaorálkem se o přízeň voličů ucházeli i další. Dvojkou kandidátky SOCDEM je místopředsedkyně strany Daniela Ostrá, následuje ji předsedkyně Rady seniorů ČR Lenka Desatová, vysokoškolská pedagožka Kvetoslava Kotrbová, předsedkyně hnutí Budoucnost Klára Školníková nebo člen Mladých sociálních demokratů Luděk Svoboda.

Před pěti lety SOCDEM, tehdy ještě pod názvem ČSSD, získlali jen 3,95 % hlasů a do Evropského parlamentu žádného svého zástupce nevyslali. Volby tehdy v Česku vyhrálo hnutí ANO, které získalo 21,18 % hlasů. Druhá byla ODS se 14,54 % a třetí Piráti s 13,95 %. Do EP se dostali ještě STAN A TOP09, SPD, KDÚ-ČSL A KSČM.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!