Ta od pátečního večera 28. května až do půlnoci otevře brány tuzemských svatostánků. Brněnské biskupství akci koordinuje po celé republice. A zdůrazňuje, že shoda termínu je náhodná. „K naší akci, která se loni uskutečnila poprvé, jsme se inspirovali v Rakousku. A spolu s Rakušany jsme chtěli i letos udržet shodný termín, přestože u nás ve stejné době budou volby,“ vysvětlila mluvčí biskupství Martina Jandlová. Shoda s Rakouskem je záměrná i vzhledem k plánům organizátorů. „V budoucnu bychom rádi, aby se chrámy a kostely v jednu noc otevíraly po celé Evropě,“ dodala mluvčí.
Přesto politologové nevylučují, že by shoda termínů mohla mít částečně vliv na volby. Minimálně na účast v nich. „Je to prosté uvažování lidí, kteří by jen kvůli hlasování ven nešli. Může ale působit motiv spojit prohlídku kostela s hlasováním,“ řekl politolog Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity. „Ale také platí, že mnozí lidé jsou znechuceni politikou, a ani podobná akce nepomůže k tomu, aby se zastavili ve volební místnosti,“ dodal.
V republice se souběhem takto rozsáhlé akce s volbami neexistují zkušenosti. V den hlasování se totiž koná jen minimum podobných událostí. Dokonce i brněnský festival ohňostrojů Ignis Brunensis, který se rovněž koná na konci května a který vždy večer vytáhne do ulic více než sto tisíc lidí, se nikdy nesešel s volbami.
Loni se Noc kostelů konala poprvé pouze v Brně a v Třebíči. „Zájem předčil naše očekávání. Jen v moravské metropoli evidovali pořadatelé na 92 tisíc návštěvnických vstupů,“ upřesnila Jandlová. Letos už půjde o celorepublikovou akci. Zatím se přihlásilo na 170 kostelů ze všech krajů, další se stále hlásí. Otevřou se i jindy veřejnosti nepřístupné sakristie, rajské dvory nebo krypty.
Je přitom otázka, zda může souběh pomoci lidovcům, kteří stavějí na věřících. Tím, jak je akce koncipována, láká spíš ty, kteří se za věřící sami nepokládají.
***
V republice se souběhem podobně rozsáhlé akce s volbami neexistují zkušenosti