Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hamáček po propadu ČSSD oznámil, že v čele strany končí. Sociální demokraté vypadli ze sněmovny

Česko

  16:16aktualizováno  17:37
Sociální demokraté se ve volbách propadli pod pět procent. Strana se poprvé od roku 1992 nedostane do Sněmovny. Na rozdíl od jiných štábů, kde politici sledují výsledky společně s novináři, se členové ČSSD od médií izolují. Předseda Jan Hamáček po oznámení výsledků potvrdil, že odejde z čela ČSSD.

Okolo páté hodiny před novináře předstoupil Jan Kavan, bývalý ministr zahraničí z let 1998 až 2002. Z jeho hlasu bylo patrné, že v překročení pětiprocentní hranice už nevěří. „Je to špatný výsledek. Znamenalo by to čtyři roky v mimoparlamentní opozici. Strana to ale přežije, musí se transformovat. Musí se zamyslet nad důvody, které k tomuto výsledku vedly,“ zhodnotil výsledek voleb Kavan.

Strana by podle něj měla zapracovat na vztahu k seniorům a působit levicověji. „Nechali jsme mnoho voličů odejít k ANO. Máme čtyři roky k tomu to napravit,“ dodal místopředseda tehdejší vlády Miloše Zemana.

Koho by si v čele strany nově představoval, konkrétně jmenovat nechtěl. Naznačil ale, že za schopné členy ČSSD považuje Lubomíra Zaorálka a Janu Maláčovou.

Před novináře v průběhu odpoledne přišel pouze předseda strany Jan Hamáček. Místopředseda strany Roman Onderka redakci MF DNES a iDNES.cz zaslal zprávu: „Všichni jsme napnutí a očekáváme výsledek. Přesto jsme stále optimisté.“

Dění z Lidového domu sleduje i Kateřina Valachová. „Na jedné straně díky voličům a voličkám na jižní Moravě za jejich preferenční hlasy. Na druhé  straně zklamání, že se pro ně nepodařilo získat zastoupení ve Sněmovně. Výsledek ale ukazuje cestu, jak pokračovat. Je to pro mě závazek a odpovědnost. Nejen v kampani jsem viděla energii, odvahu, péči a poctivost mnohých voličů a voliček i řadových sociálních demokratů. Jejich práci v obcích a spolcích. To je cesta zpět,“ napsala Valachová rovněž v SMS zprávě.

Konec Hamáčka v čele ČSSD

Hamáček potvrdil, že v čele strany skončí. V politice ale plánuje i nadále zůstat jako řadový člen ČSSD. „Je to strana mého srdce,“ řekl novinářům. Kdo by podle něj byl vhodným náhradníkem do čela strany, ale komentovat nechtěl.

Strana se nedostala přes pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny.  Nyní se podle Hamáčka zaměří na komunální volby.

Smutná z tohoto rozhodnutí byla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. K Hamáčkovu oznámení se sama nevyjádřila, při tiskové konferenci ale měla slzy v očích.

Ještě během odpoledne působila optimisticky. Jednička na pražské kandidátce poslední měsíce obětovala práci na kampani. Doufala proto v dobrý výsledek.

„Celé dopoledne jsem se věnovala rodině. Posledních několik měsíců jsem pojala tak, jak jsem pojala celé ministrování. Velmi poctivě jsem pracovala, dala jsem do toho všechno. Rozhodnou voliči,“ řekla Maláčová při příchodu do Lidového domu.

Do Lidového domu přijel i Matěj Stropnický, dvojka na kandidátce v Praze. Novinářům dal jen krátké vyjádření, stejně jako ostatní politici, kteří už jsou na místě. „Já se snažím pomoct Janě Maláčové, aby se stala poslankyní, aby sociální demokracie zůstala ve Sněmovně,“ řekl Stropnický. 

O výsledku podle něj měla rozhodnout pražská sídliště. Hned poté za sebou zavřel dveře a připojil se ke sledování volebních výsledků k dalším sociálním demokratům.

Strana uskutečnila pouze jednu tiskovou konferenci po sečtení všech hlasů. K výsledkům se vyjádřil jen Hamáček, který zároveň ohlásil svůj konec v čele ČSSD.

Do té doby se politici před novináři skrývali v oddělené místnosti, k prozatímním výsledkům se vyjádřil jen předseda spolku Mladí sociální demokraté Lukáš Ulrych.

„ČSSD má potenciálně čtyři a půl milionu voličů, za které se budeme bít. Musíme oslovovat mladé lidi. Není to konečná, je to příležitost ke změně. Za čtyři roky se vrátíme,“ slíbil Ulrych a před médii se opět schoval.

Novináři byli v restauraci Hybernia, která je součástí Lidového domu. V porovnání s volebními štáby jiných stran bylo občerstvení pro ně o poznání chudší, což odpovídá stavu stranické pokladny. Na stole byly smažené řízky a kyselé okurky. K pití se podávala káva nebo voda. 

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. Výsledky byly známy o čtyři hodiny později. Oficiální podobu získají výsledky po pondělním projednání Státní volební komisí, a to vyhlášením ve Sbírce zákonů. V ní by se měly objevit v úterý.

Sociální demokracie v několika posledních volbách výrazně ztratila. V komunálních volbách v roce 2018 přišla o polovinu zastupitelských křesel. Ve volbách do Evropského parlamentu o rok později nezískali ani jedno křeslo. Rovněž propadli loni v krajských volbách, kdy se v pěti krajích do zastupitelstva vůbec nedostali.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat