Vítězství v prvním kole senátních voleb si připsala ČSSD kandidáty postupujícími v 19 obvodech, v 11 z prvního místa. Zástupce ANO vynesly hlasy na postupová místa v devíti obvodech, stejně jako adepty KDU-ČSL. Pohořeli naopak komunisté, jejichž žádný kandidát se nedostal do druhého kola. (ČTĚTE VÍCE)
ANO válcuje velká města
V komunálních volbách triumfovali nezávislí kandidáti a jejich sdružení, kteří obsadili více mandátů než při volbách v roce 2010. Ve velkých městech včetně Prahy zvítězilo hnutí ANO, prakticky ihned začalo v Praze vyjednávat o budoucí spolupráci na magistrátu s ČSSD a Trojkoalicí. (ČTĚTE VÍCE)
V ODS zůstali už jen srdcaři
ODS se v senátních volbách podařilo do druhého kola protlačit celkem sedm kandidátů a komunálních obsadit 2 560 mandátů. I když pro padlou pravicovou stranu představovalo úspěch vůbec se udržet na politické mapě, po těchto volbách se musí definitivně smiřovat s pozicí malé strany. Předseda Petr Fiala nicméně sebevědomě tvrdí, že stranu volby posílily a v těch příštích zvítězí. (ČTĚTE VÍCE)
Lidovci: slušný poměr cena / výkon
Na politickou mapu se naopak s konečnou platností vrátili lidovci, získali skoro 3800 zastupitelů, což je nejvíc z velkých stran, osm jejich kandidátů postupuje do druhého kola senátních voleb. TOP 09 Karla Schwarzenbega a Miroslava Kalouska přišla o Prahu, příliš nebodovala ani v ostatních městech. Do druhého kola senátních voleb postupují čtyři její kandidáti.
Žít Brno a Mariánské Lázně
Překvapivě dobrého výsledku v Brně dosáhlo původně recesistické hnutí Žít Brno aktivisty Matěje Hollana. Nečekaný úspěch jak na brněnském magistrátu, tak v Brně - střed ho zjevně samotného zaskočil. Slíbil ale, že náměstkem i starostou nebude (ČTĚTE VÍCE). Překvapeni byli i kandidáti České pirátské strany v Mariánských Lázních, kde s přehledem vyhráli s 21 procenty hlasů. Z rozhovoru s jejich lídrem bylo patrné, že se do vládnutí příliš nehrnou.
Proč vyhráli? I kvůli předraženému kácení
Ze stejné kategorie je i vítězství sdružení PRAHA 7 SOBĚ. Učitel Jan Čižinský byl hlavním iniciátorem referenda, které na Praze 7 zabránilo stavbě radnice za miliardu korun. A teď s přehledem zvítězil i ve volbách a může se stát starostou. „Během kampaně jsme osobně mluvili s 12 tisíci lidmi a asi si nás zapamatovali,“ říká v rozhovoru Čižinský.
Ostravo, srdce oranžové
V Ostravě neuspěl dosluhující primátor Petr Kajnar, který se rozhádal se sociálními demokraty. Malou náplastí pro něj může být, že sebral ČSSD hlasy potřebné k vítězství. Z něj na severu Moravy raduje hnutí ANO. (VÍCE ZDE)
Řediteli nevolejte
Do Senátu se letos pokusila dostat celý plejáda známých tváří a vysloužilých politiků. A zatímco třeba Zuzana Baudyšová za ANO či advokát a lovec kmotrů Václav Láska za Stranu zelených uspěl, aktivista Stanislav Penc, bývalý šéf TV Nova Vladimír Železný či kritička dálnic Miloslava Pošvářová si na senátorský post mohou nechat zajít chuť. (ČTĚTE VÍCE)
Jančík: Budu předávat zkušenosti
O návrat do politiky se v senátních i komunálních volbách pokusila kontroverzní figura z Prahy 5 Milan Jančík. Výprask dostal se stranou Konzervativní aliance 2014 v obou případech. „Rozhodně budu pokračovat dál. Hlavně předávat mladým manažerské zkušenosti z politiky,“ řekl po volbách LN Jančík, jenž má především zkušenosti s vysvětlováním řady podezření na klientelistické a korupční chování. Na Praze 1 neuspěla ani kandidátka ANO Laura Janáčková, která kampaň do Senátu pojala jako sexuální exkurz. Voliči do horní komory nepustili ani Martina Bursíka, který si kvůli kandidatuře odskočil z čela své Liberálně ekologické strany k TOP 09. (VÍCE ZDE)
Zemanovi pohrobci propadli, kancléř ale slavil
Poté, co Hrad opanoval „jejich“ Miloš Zeman, měla Strana práv občanů velké ambice. Volební víkend je ale nyní srazil na dno. „Lhal bych, kdybych říkal, že jsem spokojený,“ řekl k výsledku voleb kancléř prezidenta a předseda Strany práv občanů (SPO) ve Zlínském kraji Vratislav Mynář. Prý se ale musí ještě zorientovat. Slavil totiž vítězství v domovských Osvětimanech na Uherskohradišťsku. (VÍCE ČTĚTE ZDE)
Poslední modrý mohykán Jaroslav Kubera
Dosavadní primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) se v rozhovoru serveru Lidovky.cz pustil do analýzy propadu své strany a regionálním nástupu ANO. „Já se strašně těším, jak bude paní Krnáčová dělat v Praze primátorku, to bude opravdu zábavné. Když jsem viděl tu besedu, tak jsem si řekl, že si tam snad dám trvalé bydliště a budu tam kandidovat,“ prohlásil v rozhovoru Kubera.
Je čas udělal pápá
Na odchodu z vysoké politiky je po volebním víkendu i exhejtman a vlastně už i exsenátor Josef Řihák. Jeho politická éra je spjata s řadou podezření a netransparentních kroků. V senátních volbách se přitom ucházel o hlasy voličů, aby v horní komoře mohl zůstal. Nepodařilo se. „Odcházel jsem do politiky v roce 2002, byl jsem v ní dlouhých 12 let. Uvidí se, co bude dál,“ řekl. Zda se vrátí k původnímu povolání veterinář, neví. (VÍCE ZDE).
Kupčilo se ve velkém
Letos se víc než kdy dříve kupčilo s hlasy v regionech, zvláště pak v ekonomicky slabých oblastech. Aktivisté na místní kmotry nasadili skryté kamery a zadokumentovali tak případy, kdy se za jeden hlas platilo až pět set korun. Hlásí, že oproti posledním volbám je počet zaznamenaných manipulací dvojnásobný.
Volební štáby minutu po minutě
Server Lidovky.cz a reportéři Lidových novin sledovali volební dění přímo ve štábech jednotlivých stran, monitorovali sociální sítě, pořizovali rozhovory s hlavními aktéry, jejichž tváře zachytily objektivy redakční fotografů. Záznam dvoudenního maratonu najdete v on-line reportáži ZDE.
ČTĚTE I GLOSY KOMENTÁTORŮ LN: |