Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Pavel vs. Babiš: jsou pro pomoc Ukrajině a chtějí euro? Přinášíme souhrn postojů prezidentských kandidátů

Boj o Hrad: Petr Pavel vs. Andrej Babiš. foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Přehledně
Blíží se dva dny, kdy si občané budou vybírat prezidenta. Petr Pavel i Andrej Babiš se ještě pokusí na poslední chvíli získat na svou stranu nerozhodnuté voliče. Zejména ve vyhroceném prostředí televizních duelů často dominují emoce a fakta ustupují. Server Lidovky.cz proto sestavil osobní a názorové profily obou kandidátů.
  15:40
Část 1/4

1. Sponzoři

Andrej Babiš: Hlavním sponzorem prezidentské kampaně svého předsedy je samotné hnutí ANO.

Petr Pavel: Generálovi ve výslužbě nejvíce fandí finančníci Jan Barta (98. nejbohatší Čech dle Forbesu) a Dušan Šenkypl z Pale Fire Capital. Poslali mu dohromady pět milionů korun. Mezi další významné dárce patří Dalibor Dědek, spolumajitel skupiny Jablotron.

2. Spolupracovníci

Andrej Babiš: V roli ředitelky prezidentské kanceláře by pro něj pracovala manažerka Tünde Bartha, která dříve tři a půl roku řídila Úřad vlády ČR. V roli mluvčího by pokračoval ten dosavadní, Vladimír Vořechovský. Z marketingového hlediska Babišovi pomáhá například Marek Prchal.

Petr Pavel: Ředitelkou kanceláře by byla Jana Vohralíková, dosavadní vedoucí kanceláře Senátu. Koordinací týmu poradců by pověřil Tomáše Richtera, který má v jeho kampani na starosti finance a fundraising. Mluvčí by mu i nadále dělala Markéta Řeháková, bývalá redaktorka Hospodářských novin. Z ekonomů má ve svém týmu exguvernéra ČNB Zdeňka Tůmu nebo hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka.

3. Sestavení a jmenování vlády po volbách

Andrej Babiš: Sestavením vlády by pověřil vítěze voleb, snažil by se celou situaci moderovat. Navržené ministry by jmenoval bez výhrad. Složení sboru ministrů je podle něj vizitkou premiéra.

Petr Pavel: Pověřil by předsedu politické strany, která ve volbách získala nejvíce hlasů. Pokud by ale dotyčný nezískal nadpoloviční podporu poslanců pro svůj kabinet, hledal by jiné možnosti. Jmenoval by bezodkladně.

Autor:

Mohlo by vás zajímat