Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Falešná SMS zpráva očerňující generála Pavla možná neexistuje, nepotvrdila ji policie ani operátoři

Petr Pavel foto: Anna Boháčová, MAFRA

Policie se zabývá podvodnými SMS zprávami, v nichž neznámý autor jménem prezidentského kandidáta Petra Pavla vyzývá, aby se příjemce dostavil na pobočku armády, kde dostane výzbroj pro mobilizaci na Ukrajině. Zatím se jí ale nepodařilo potvrdit, že někdo falešnou esemesku skutečně dostal.
  18:24

Screenshot esemesky zachycené na displeji telefonu se rychle rozšířil na sociálních sítích. „Dobrý den, tady Generál Pavel. Touto zprávou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Poprosím Vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině,“ stojí ve zprávě.

Tvrzení, že by byla zpráva skutečně rozesílána jako SMS po telefonech, ale vyšetřovatelé nemohou potvrdit. „Zatím nám podvodnou esemesku nahlásily jednotky lidí. A u těch, které jsme prověřili, se nám u nikoho nepodařilo prokázat, že by někomu taková esemeska přišla,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Zároveň však policie nemůže ani vyloučit, že by si údajnou zprávu jen někdo vymyslel a sdílel na sítích. „A to z toho důvodu, že se nám ještě všechny ohlášené případy nepodařilo kontaktovat,“ doplnil Moravčík.

O žádné skutečné SMS zprávě nevědí ani tři tuzemští operátoři. „Situaci jsme důkladně prověřili a doteď se nám neozval nikdo konkrétní, komu by tato zpráva fyzicky přišla,“ řekla Deníku N mluvčí O2 Veronika Zachariášová. Stejně se pak vyjádřili i zbývající operátoři.

Starosta Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý (STAN) je naopak přesvědčen, že SMS je skutečně rozesílána. „Jsem v kontaktu s osobou, která má kontakt na člověka, kterému to přišlo, a ten již řeší trestní oznámení, kterým se policie zabývá,“ uvedl Hlavatý, jenž je v týmu dobrovolníků prezidentského kandidáta Pavla.

„Dostanete výzbroj a budete mobilizováni.“ Falešnou předvolební SMS řeší policie

Pokud by SMS někdo skutečně rozesílal, mohl by být obviněn ze šíření poplašné zprávy a hrozily by mu až dva roky vězení.

„Vůbec mě nepřekvapuje, že lež, kterou si pan Babiš dal na billboardy, následně někdo anonymně rozesílá lidem přes SMS jako poplašnou zprávu,“ napsal na sociálních sítích Petr Pavel.

Babiš v rozhovoru pro deník Mladá fronta DNES uvedl, že „důvodů, proč nevolit generála Pavla, je spousta. Na rozdíl od něj já usiluju o mír a nemyslím si, že trvalý mír je iluze“.

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat