Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Volby do Senátu provázela nízká účast, vyčnívalo jen Jihlavsko

Předseda Senátu Miloš Vystrčil odevzdal svůj hlas ve 2. kole senátních voleb. (30. září 2022) foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Voliči v příslušných volebních okresech mohli do sobotních 14:00 rozhodnout, kdo je bude zastupovat v Senátu. Jasno bylo o třech senátorech, zbylých čtyřiadvacet dalších míst zůstalo neobsazených. Volební účast byla nízká, výjimkou byl jihlavský souboj současného předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Jany Nagyové, obžalované v kauze Čapí hnízdo.
  8:01aktualizováno  12:08

Na Jihlavsku se účast podle oslovených volebních komisí v jednotlivých okrscích pohybovala před jedenáctou hodinou nejčastěji mezi 27 a 35 procenty. V některých byla i vyšší, například v Jihlavě-Herolticích odevzdalo hlas 41 procent zapsaných voličů.

Podobný zájem jako v prvním kole hlásil i Jičín. V šestnáctitisícovém městě byla účast k desáté hodině 22 procent, řekl mluvčí radnice Jan Jireš. Před šesti lety byla ve druhém kole v Jičíně konečná účast 24 procent, v celém volebním obvodu 16 procent.

Asi pětina voličů přišla k urnám v Kutné Hoře, na Mělníku dorazilo 15,7 procenta voličů.

V Praze 10, kde do druhého kola voleb postoupili Jan Pirk (TOP 09) a Renata Chmelová (STAN), byla volební účast k sobotní jedenácté hodině zhruba 16,8 procenta.

Velmi nízká byla i účast v obvodě Karlovy Vary. Hodinu před polednem se ve čtyřech oslovených okrscích pohybovala průměrně okolo osmi procent. Někde ale dosáhla i nad deset procent.

Nižší volební účast než při druhém kole posledních senátních voleb zaznamenaly volební komise v obvodu Plzeň-město. Účast se pohybovala od deseti do 15 procent, uvedli po oslovení členové komisí. Na podobných číslech byl také v Moravskoslezský kraj.

Malý zájem voličů provázel volby rovněž v obvodu 34 – Liberec, kde místo v horní komoře obhajoval starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) a jeho soupeřem byla liberecká radní Radka Loučková Kotasová (ANO). K desáté hodině byla účast v některých volebních místnostech mezi 12 až 14 procenty. „Ojediněle bylo 16 procent,“ řekl Zdeněk Valášek z krajského úřadu.

Na jihu Čech se dopoledne účast výrazně nezvýšila a pohybovala se stále kolem 15 procent.

V Jihomoravském kraji byla dvě hodiny před polednem nejvyšší volební účast ve volebním obvodu 79 Hodonín, kde přišlo volit 18,24 procenta voličů, v obvodu číslo 49 Blansko byla účast v druhém kole senátních voleb 16,2 procenta. V obvodu číslo 58 Brno-město v sobotu odvolilo 14,8 procenta oprávněných voličů a v obvodu 55 Brno-město 15,18 procenta voličů.

Ve volebním okrsku v centru Olomouce přišlo k desáté hodině odevzdat hlas některému ze dvou kandidátů do Senátu 26,6 procenta voličů. „Lidé chodí průběžně, ale řekla bych, že dnes je účast o něco slabší než v pátek. Možná hodně lidí dopoledne odpočívá a dorazí ještě po obědě. Uvidíme,“ řekla zapisovatelka komise ve Slovanském gymnáziu v Olomouci Zuzana Koutná. V Kroměříži přišlo k poledni k volebním urnám asi 4500 lidí, volební účast byla 19 procent.

Volební účast ve druhém kole senátních voleb na Ústecku a Mostecku se v jednotlivých volebních místnostech různila. Velmi nízkou účast hlásila volební komise v jednom z okrsků v ústecké části Mojžíř, kam spadají obyvatelé vyloučené lokality. V 10:30 nedosáhla ani na dvě procenta. Naproti tomu do základní školy Husova v Krásném Březně dorazilo téměř 13 procent voličů.

Na Telnici vhodilo svůj hlas do urny 16,5 procenta lidí. Na městský úřad v Litvínově, kam spadají také lidé bez domova, dorazila necelá tři procenta oprávněných voličů. V mosteckých Čepirohách, kde se nacházejí převážně rodinné domy, přišlo vhodit hlas do urny téměř 26 procent voličů.

Odhad volební účasti v 10:00 za oba okresy činil 5,65 procenta, sdělila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

K druhému kolu senátních voleb v obvodu Pardubice do sobotních jedenácti hodin přišlo do pětiny zapsaných voličů. Volební účast Hlavečníku na Pardubicku dosáhla 19 procent, do Základní školy na Masarykově náměstí jich přišlo dosud necelých deset procent. Kolem 20 procent je účast v pardubické Základní škole Spořilov.

První volební kolo vyhrálo hnutí ANO, které má své finalisty v 17 obvodech. ODS mělo své kandidáty v devíti obvodech, KDU-ČSL v šesti, TOP 09 ve třech stejně jako senátoři z klubu Starostů, SPD mělo jednu finalistku. I díky ní je jisté, že opoziční strany kvůli vzájemným duelům obsadí v druhém kole dvě senátorská křesla, vládní koalice pak jedno.

V prvním kole díky znovuzvolení získal mandát pro opozici Ladislav Václavec (ANO), zatímco vládní tábor obdobně posílili Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů a Petr Fiala (navržen KDU-ČSL) z uskupení Společně pro kraj.

Autoři: ,

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat