„Kde stát selhává? Buďte konkrétní,“ vyzvala Pekarová Adamová v debatě Šmardu v reakci na jeho výrok. „Například v situaci, kdy v Troubkách, kdy už to dávno víme (obec postihla povodeň také v roce 1997, pozn. red.), se plánuje protipovodňové opatření až v roce 2030,“ sdělil Šmarda. Výstavbě přitom dlouhé roky bránili sami obyvatelé.
„Nevnutíte někomu protipovodňové opatření, když ho sama obec nechce. Dlouhé roky se tam vedla debata, jak by to mělo vypadat,“ doplnil ministr práce a sociálních věcí Jurečka.
„Bude vybudováno velmi pozdě,“ pokračoval předseda SOCDEM. Následně ho přerušila Pekarová Adamová. „Proč mi skáčete do řečí?“ ptal se jí Šmarda. „Protože říkáte neuvěřitelné nesmysly,“ reagovala.
„Je potřeba říci, že skutečně vládní představitelé, jednotliví ministři hned v prvopočátku konali, když měli informace. Hned, jak je získali, tak konali. A naopak mnozí bohužel, a to byli i ti představitelé hejtmanů, ať už se bavíme třeba o hejtmanovi Zlínského kraje, to zlehčovali s tím, že se právě vytváří zbytečná panika a něco takového. Myslím si, že tohle si měli odpustit,“ uvedla Pekarová.
Budou povodňové dluhopisy
Jurečka jinak řekl, že vláda kvůli pomoci regionům zasaženým záplavami vydá povodňové dluhopisy. Dělo se tak i v minulosti. Část peněz podle něj zajistí i pojišťovny, které budou krýt pojistné události, část půjde také z rozpočtů obcí a krajů.
Ministr předpokládá, že škody budou v řádech desítek miliard korun a obnova území potrvá několik let. Podobně se už dnes vyjádřil také premiér Petr Fiala. Kvůli státní pomoci bude pravděpodobně nutné novelizovat státní rozpočet na letošní rok, řekl premiér po dnešním jednání kabinetu. Otázkou financování obnovy se podle něj bude ve čtvrtek zabývat vládní skupina, kterou kabinet pro tento účel vytvořil.
Vydání povodňových dluhopisů v debatě podpořil i předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Podle předsedkyně Sněmovny Pekarové Adamové a Šmardy je dobré využít také peníze z evropských fondů. Povodňové dluhopisy stát vydával i v minulosti.
Šlachta: Pokud lidi nebudou moct volit, napadnu volby jako první
Šlachta se také vyjádřil k možnosti, že někde v oblasti povodní nebudou umožněny řádné volby. Slíbil, že pokud popovodňová situace v Česku některým lidem způsobí nemožnost odvolit, volby napadne.
„Jestli nebude technicky vyřešené to, že se občan dostane k volební urně a bude si moci splnit svou občanskou povinnost, tak já budu první, kdo tyto volby napadne,“ prohlásil Šlachta v Superdebatě. Vláda si podle něj musí stát za výrokem, že možnost odvolit skutečně zajistí všem.
„Zabezpečíme to. Intenzivně pracujeme i na přenosu dat a dalších věcech,“ reagoval Jurečka. Zároveň připomněl, že do volebních okrskových komisí nominují členy všechny kandidující strany. Tito lidé pak mají za úkol na transparentnost voleb dohlížet. Podle Jurečky navíc budou k dispozici mobilní urny.
K odkladu voleb ve středu v dopise vládě vyzval opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO). Vláda by podle něj měla vyhlásit nouzový stav na celém území země a tím odsud voleb umožnit. Podle vládních představitelů, mimo jiné také Mariana Jurečky, však pro vyhlášení tohoto stavu není důvod.