Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby v číslech: 1 hlas je sto procent, apatie v Karviné a stárnoucí senát

Česko

  15:15
PRAHA - Letošní senátní volby zaznamenaly rekordně nízký zájem voličů. Ve druhém kole jich hlasovalo pouze necelých 17 procent. V mnoha volebních okrscích tak docházelo k bizarním jevům, v jedné vesničce na Českolipsku například ČSSD všechny hlasy, totiž jediný odevzdaný hlas. Volil zde jen jeden člověk.

Výsledky senátních voleb po 2. kole. foto: Grafika: Šimon

O případu Tupadel na Českolipsku informoval na svém twitterovém účtu novinář Jan Lipold. Oprávněných voličů je zde 111, volební obálka však byla vydána jen jedna. Účast tak byla 0,90% a ČSSD si připsala skutečně „drtivé“ vítězství. Mimochodem, v prvním kole hlasovalo 19 lidí, bylo z toho 18 platných hlasů a 50 procent tam získal kandidát ČSSD.

Morava: apatický sever, aktivní jih

Voličská apatie se ale projevila i u větších měst, třeba na severu Moravy. V Ostravě byla necelých 12 procent a v Karviné dokonce ani to ne, k volbám zde přišel jen každý desátý volič. Kandidátovi za ANO Peteru Kolibovi tak v Ostravě ke zvolení stačilo pouhých 5913 hlasů, vůbec nejméně z celé sedmadvacítky nových senátorů. Voličů v seznamu je přitom 95 541. 

To v Brně byla účast téměř dvojnásobná a Zdeněk Papoušek, kandidát KDU-ČSL, obdržel nejvíc hlasů ze všech letos zvolených senátorů: volilo ho celkem 13 300 lidí. Na opačné straně tohoto spektra stojí Zdeněk Gebauer, který v Karviné neúspěšně kandidoval za ANO. Do urny hodilo obálku s jeho jménem pouhých 3618 voličů.

K TÉMATU:

Každý hlas se počítá

To, že každý hlas hraje roli, se ukázalo na Strakonicku. Nejtěsnějším rozdílem ze všech senátních duelů tady zvítězil exposlanec ČSSD a ředitel Zemského hřebčince Písek Karel Kratochvíle. Primáře dětského oddělení strakonické nemocnice Martina Gregoru za TOP 09 přeskočil jen o 417 hlasů.

Výsledky senátních voleb po 2. kole.
Za volební obvod Brno-město v Senátu zasedne středoškolský pedagog Zdeněk...
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) senátorský mandát neobhájil. Na Lounsku...

V Děčíně naopak vítězný kandidát Zbyněk Linhart, dlouholetý starosta Krásné Lípy z hnutí STAN, uštědřil svému sokovi nejdrtivější porážku. Jaroslava Sykáčka z ČSSD porazil se ziskem 71,44% o 6661 hlasů.

K TÉMATU:

Stárnoucí senát

Letošní volby měly kromě nízké účasti ještě jeden rekord, a sice nejstaršího zvoleného senátora. Františku Čubovi, vítěznému zlínskému kandidátovi za SPO, je 78 let. Senát ale stárne i jako celek, oproti minulým volbám se průměrný věk kandidátů zvýšil o rok, oproti těm v roce 1996 o 4,5 let.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...