12. ledna 2013 17:50, aktualizováno  17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volby v cizině: Schwarzenberg na Hradě už v prvním kole

Volební štáb Karla Schwarzenberga spokojeně sleduje výsledky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební štáb Karla Schwarzenberga spokojeně sleduje výsledky | foto: Lidové noviny

PRAHA První kolo prezidenstké volby skončilo. Kromě vítězů a poražených nabízí pohled do statistiky další zajímavé momenty. Kdyby volili jen krajánci, slavil by Karel Schwarzenberg už v prvním kole. Mimo Česko totiž dostal přes 54 procent hlasů.

Českého prezidenta vybírali i lidé od New Yorku po Tokio. Zatímco třeba ve Vatikánu získal vítěz 1. kola Miloš Zeman devět z 16 hlasů, v drtivém zbytku volebních místností v zahraničí kraloval Karel Schwarzenberg.

Jak volili Češi ve světě?

Evropa
Karel Schwarzenberg 58 %
Miloš Zeman 8 %

Asie
Karel Schwarzenberg 39 %
Miloš Zeman 22 %

Afrika
Karel Schwarzenberg 39 %
Miloš Zeman 11 %

Amerika
Karel Schwarzenberg 58 %
Miloš Zeman 8 %

Austrálie a Oceánie
Karel Schwarzenberg 56 %
Miloš Zeman 12 %

Schwarzenberg v zahraničí posbíral přes tři tisíce hlasů, přičemž jeho nejbližší konkurent Miloš Zeman atakoval pouze hranici šesti stovek hlasů. Vůbec nejslabší podporu adresovali voliči v zahraničí Janě Bobošíkové, s níž sympatizovaly necelé tři desítky hlasujících.

V cizině hlasovalo na 102 místech přes pět a půl tisíce Čechů. Volební účast nijak nevybočila z celkových statistik, neboť k urnám zamířilo necelých 63 % voličů.

samMartin Samek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz